Joriy yilning 20-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Q. Allaberganov va yetakchi ilmiy xodimi B. Salomov Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan “Jamiyat salomatligi va xavfsizligini ta’minlash maqsadida transmilliy narkotahdidlarga qarshi kurashish” mavzusidagi xalqaro forumda ishtirok etdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotik moddalar va o‘qotar qurollarni nazorat qilish agentligi tomonidan BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Forumda O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi vakillari, Markaziy Osiyo davlatlari, Ozarbayjon va Rossiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari, shuningdek xalqaro tashkilotlar (EXHT, CARICC, BST, Yevropa Ittifoqi, INTERPOL, SHHT, MDH va boshqalar) hamda diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi. Jami 50 ta davlatdan 500 nafardan ortiq delegat qatnashdi.
Tadbir doirasida narkotik moddalar noqonuniy aylanmasi bilan bog‘liq global va mintaqaviy tendensiyalar, yoshlar o‘rtasida narkotiklar iste’molining oldini olish choralari, davolash, reabilitatsiya va ijtimoiy reintegratsiya tizimlarini rivojlantirish, shuningdek narkotahdidlarga qarshi kurashda raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
So‘zga chiqqan ekspertlar asosan kuch ishlatishga asoslangan yondashuvlardan kompleks strategiyaga o‘tish zarurligini ta’kidlab, unda narkojinoyatchilikning moliyaviy asoslarini izdan chiqarish hamda sun’iy intellekt vositalaridan keng foydalanish muhimligini qayd etdilar.
Ishtirokchilar narkotahdidlarga samarali qarshi kurash faqat xalqaro hamjamiyatning muvofiqlashtirilgan harakatlari, huquqni muhofaza qilish yondashuvlarini uyg‘unlashtirish va idoralararo tezkor ma’lumot almashinuvi asosida mumkinligini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, Markaziy Osiyoda mintaqaviy ekspertlar va tadqiqotchilar hamkorligini chuqurlashtirish muhimligi qayd etildi. Bu, jumladan, ixtisoslashgan tahililiy markazlar va ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish orqali zamonaviy narkotahdidlarga qarshi kelishilgan takliflar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Forum yakunlari bo‘yicha Samarqand deklaratsiyasi qabul qilindi. Unda narkobiznesga qarshi kurashning yangi strategiyasiga o‘tish — xalqaro hamkorlikni kengaytirish, noqonuniy moliyaviy oqimlarni to‘xtatish, profilaktika va reabilitatsiyani rivojlantirish hamda raqamli texnologiyalarni joriy etish ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi.

Представители МИЦА приняли участие в Самаркандском глобальном форуме
20 апреля т. г. руководитель отдела К. Аллаберганов и ведущий научный сотрудник Б. Саломов приняли участие в работе Международного форума на тему «Противодействие транснациональным наркоугрозам во имя здоровья и безопасности общества», состоявшегося в г. Самарканде.
Организатором мероприятия выступило Агентство по контролю за наркотиками и огнестрельным оружием при Администрации Президента Республики Узбекистан совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности.
На форуме приняли участие представители Администрации Президента Узбекистана, правоохранительных органов государств Центральной Азии, Азербайджана и России, международных организаций (ОБСЕ, ЦАРИКЦ, ВОЗ, ЕС, Интерпол, ШОС, СНГ и др.), а также дипломатического корпуса. Всего в его работе приняли участие более 500 делегатов из 50 стран.
В рамках мероприятия обсуждены текущие глобальные и региональные тенденции, связанные с незаконным оборотом наркотических средств, меры профилактики наркопотребления среди молодёжи, развитие систем лечения, реабилитации и социальной реинтеграции, а также внедрение цифровых технологий в борьбе с наркоугрозами.
В ходе выступлений эксперты акцентировали особое внимание на необходимости перехода от преимущественно силовых мер к комплексной стратегии, основанной на подрыве финансовых основ наркопреступности и широком применении инструментов искусственного интеллекта.
Участниками мероприятия особо подчёркнуто, что эффективное противодействие наркоугрозам возможно лишь на основе скоординированных действий мирового сообщества, унификации правоохранительных подходов и оперативного межведомственного обмена данными.
Отдельно отмечена важность углубления региональной экспертно-аналитической кооперации в Центральной Азии, в том числе по линии профильных «мозговых центров» и научно-исследовательских структур, в целях выработки согласованных предложений по противодействию современным наркоугрозам.
По итогам Форума принята Самаркандская декларация, которая закрепляет переход к новой стратегии борьбы с наркобизнесом через расширение международного сотрудничества, перекрытие финансовых потоков наркопреступности, развитие профилактики и реабилитации, а также внедрение цифровых технологий.