MOXI yetakchi ilmiy xodimi Afg‘onistonda tadqiqotlarda ishtirok etdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti yetakchi ilmiy xodimi Nodir Abdusattorov O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida 16-iyun kuni Kobul shahrida bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Afg‘oniston" tahliliy markazlari forumida ishtirok etdi. Tashrif dasturi poytaxtdan tashqari Mozori Sharif shahrini ham qamrab oldi.
Kobulda N. Abdusattorov O‘zbekiston Respublikasi Elchixonasi faoliyati bilan tanishdi va uning xodimlari bilan O‘zbekiston-Afg‘oniston hamkorligi masalalariga bag‘ishlangan davra suhbatida ishtirok etdi. O‘zbekiston Respublikasi Konsulligi xodimlari ishtirokida xuddi shunday tadbir Mozori Sharif shahrida ham bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, tashrif davomida delegatsiya tarixiy-madaniy meros obyektlari - Kobul shahridagi "Bog‘i Bobur" va "Chexel-Sotun" saroyi, shuningdek, Mozori Sharif shahridagi "Moviy masjid" (Hazrati Ali ziyoratgohi) majmuasi bilan tanishdi.

Ведущий научный сотрудник МИЦА участвовал в полевых исследованиях в Афганистане
Ведущий научный сотрудник Международного института Центральной Азии Нодир Абдусатторов в составе делегации Узбекистана принял участие в форуме аналитических центров «Центральная Азия – Афганистан», состоявшемся 16 июня в г. Кабуле. Помимо столицы, программа поездки охватила город Мазари-Шариф.
В Кабуле Н. Абдусатторов ознакомился с деятельностью Посольства Республики Узбекистан и принял участие в круглом столе с его сотрудниками, посвящённом вопросам узбекско-афганского сотрудничества. Аналогичное мероприятие с участием сотрудников Консульства Республики Узбекистан прошло в Мазари-Шарифе.
Также в ходе поездки делегация была ознакомлена с объектами историко-культурного наследия – садом «Боги-Бобур» и дворцом «Чехель-Сотун» в г. Кабул, а также комплексом «Голубая мечеть» (святыня Хазрата Али) в г. Мазари-Шариф.
В завершение делегация ознакомилась с ходом строительства канала Куштепа – крупного ирригационного проекта протяжённостью около 285 километров, который призван обеспечить водой сельскохозяйственные земли северных провинций Афганистана – Балх, Джаузджан и Фарьяб.