MOXIda Finlyandiya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori Javlon Vaxabov va Yevropa Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining maxsus vakili Teri Xakala boshchiligidagi Finlyandiya delegatsiyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda, shuningdek, Finlyandiyaning Markaziy Osiyodagi elchisi Ilkka Raysanen hamda Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi Osiyo va Okeaniya departamenti bosh direktorining o‘rinbosari Mikko Kivikoski ishtirok etdi.
Tomonlar Shimoliy kengash mintaqalari va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar hamda ikki mintaqaning tahliliy markazlari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar.
O‘z nutqining boshida T. Xakala Markaziy Osiyodagi integratsion jarayonlar rivojiga to‘xtalib, mintaqa davlatlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlash va hamkorlikni chuqurlashtirishda ijobiy tendensiyalar kuzatilayotganligini qayd etdi.
Shuningdek, u joriy yilda Bryusselga Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashrifi doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanishi o‘zbek–yevropa munosabatlarini mustahkamlash va strategik hamkorlikni kengaytirishda yangi bosqich bo‘lishini ta’kidladi.
Muzokaralar yakunida tomonlar ekspertlar muloqotini yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidlab, Markaziy Osiyo va Shimoliy kengash o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish maqsadida doimiy aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

В МИЦА состоялась встреча с делегацией Финляндии
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с делегацией Финляндии во главе со спецпредставителем ОБСЕ Техри Хакалой.
В переговорах также участвовали Посол Финляндии в Центральной Азии Илкка Раисанен и заместитель гендиректора Департамента Азии и Океании МИД Финляндии Микко Кивикоски.
Стороны обменялись мнениями по ключевым направлениям сотрудничества регионов Северного совета и Центральной Азии, а также рассмотрели перспективы укрепления взаимодействия между аналитическими центрами двух регионов.
В начале своей речи, Т. Хакала, затронув вопросы развития интеграционных процессов в Центральной Азии, отметила положительные тенденции в укреплении доверия и углублении взаимодействия между странами региона.
Наряду с этим она отметила, что новым витком укрепления узбекско-европейских отношений и расширения стратегического партнёрства станет подписание в текущем году Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским союзом, запланированное в рамках визита Президента Шавката Мирзиёева в Брюссель.
По результатам переговоров стороны подчеркнули важность дальнейшего развития экспертного диалога и условились поддерживать контакты для выработки совместных инициатив, направленных на расширение сотрудничества между Центральной Азией и Северным советом.