MOXIda Finlyandiya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori Javlon Vaxabov va Yevropa Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining maxsus vakili Teri Xakala boshchiligidagi Finlyandiya delegatsiyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda, shuningdek, Finlyandiyaning Markaziy Osiyodagi elchisi Ilkka Raysanen hamda Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi Osiyo va Okeaniya departamenti bosh direktorining o‘rinbosari Mikko Kivikoski ishtirok etdi.
Tomonlar Shimoliy kengash mintaqalari va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar hamda ikki mintaqaning tahliliy markazlari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar.
O‘z nutqining boshida T. Xakala Markaziy Osiyodagi integratsion jarayonlar rivojiga to‘xtalib, mintaqa davlatlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlash va hamkorlikni chuqurlashtirishda ijobiy tendensiyalar kuzatilayotganligini qayd etdi.
Shuningdek, u joriy yilda Bryusselga Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashrifi doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanishi o‘zbek–yevropa munosabatlarini mustahkamlash va strategik hamkorlikni kengaytirishda yangi bosqich bo‘lishini ta’kidladi.
Muzokaralar yakunida tomonlar ekspertlar muloqotini yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidlab, Markaziy Osiyo va Shimoliy kengash o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish maqsadida doimiy aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

A Meeting with the Delegation of Finland Held at IICA
At the International Institute for Central Asia (IICA), a meeting was held between the Director of the Institute, Javlon Vakhabov, and the delegation of Finland led by OSCE Special Representative, Tehri Hakala.
The negotiations were also attended by the Ambassador of Finland to Central Asia, Ilkka Räisänen, and Deputy Director General of the Department for Asia and Oceania of the Ministry of Foreign Affairs of Finland, Mikko Kivikoski.
The parties exchanged views on key areas of cooperation between the Nordic Council region and Central Asia, and considered prospects for strengthening interaction between think tanks of the two regions.
In the beginning of her speech, Tehri Hakala, touching upon the issues of integration processes in Central Asia, noted the positive trends in strengthening trust and deepening cooperation among the countries of the region.
She also emphasized that a new stage in strengthening Uzbekistan–European relations and expanding strategic partnership will be the signing this year of the Agreement on Enhanced Partnership and Cooperation between Uzbekistan and the European Union, scheduled within the framework of President Shavkat Mirziyoyev’s visit to Brussels.
Following the talks, the parties stressed the importance of further development of expert dialogue and agreed to maintain contacts to develop joint initiatives aimed at expanding cooperation between Central Asia and the Nordic Council.