Koreya elchisi Kim Xi-Sang bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Janubiy Koreyaning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonasi rahbari Kim Xi-Sang bilan uchrashuv o‘tkazdi va hamkorlikning keyingi istiqbollarini muhokama qildi.
Suhbat avvalida elchi davlatimiz rahbarining sa'y-harakatlari tufayli O‘zbekiston-Koreya munosabatlari misli ko‘rilmagan yuksalishga erishganini, turli sohalardagi hamkorlik samarali natijalarni berishda davom etayotganini ta'kidladi.
Bugungi kunda Toshkent va Seul davlatlararo hamkorlikni kengaytirishning muhim sharti sifatida oliy darajadagi muloqotni mustahkamlashga ustuvor ahamiyat berib, o‘zaro manfaatli sheriklik munosabatlarini yo‘lga qo‘ymoqda.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida N'yu-Yorkda ikki davlat prezidentlarining uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi, olti nafar Koreya vazirlari, jumladan, tashqi ishlar, iqtisodiyot va mudofaa vazirlari Toshkentga tashrif buyurdi. Tashqi ishlar vazirlari Toshkent, Dushanbe va Seulda uch marta uchrashgan.
Tomonlar hamkorlik yillarida O‘zbekiston va Janubiy Koreya ikki tomonlama munosabatlarning izchil rivojlanishini ta’minlab, ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirishda yuqori dinamikaga erishganini ta'kidladilar.
O‘zbekistonda 180 000 dan ortiq etnik koreyslar istiqomat qiladi va bu mamlakatni Markaziy Osiyodagi eng yirik va dunyoda beshinchi koreys diasporasiga aylantiradi.
O‘zbekiston Janubiy Koreyaning Markaziy Osiyodagi asosiy savdo sherigi bo‘lib, o‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 2,34 milliard dollarga yetgan.
Suhbat chogʻida Koreya uchun C5+ formatining alohida ahamiyati ham taʼkidlandi, chunki Markaziy Osiyo mamlakat uchun yuqori geosiyosiy ahamiyatga ega. Koreya Respublikasi 2007 yilda “C5+Respublika Koreya” platformasini ilgari surgan birinchi davlat boʻlib, mintaqadagi koʻp tomonlama aloqalarini kengaytirdi.
“Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” 16-hamkorlik forumida mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlik darajasini yanada oshirishda ilmiy-tadqiqot institutlarining muhimligini ta’kidlagan “Koreya – Markaziy Osiyo” tahlil markazi forumini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Birinchi forum bu yil Koreya Respublikasida bo'lib o'tadi. Unda O‘zbekistondan Markaziy Osiyo xalqaro instituti ekspertlari ishtirok etadi.
Uchrashuv yakunida Kim Xi-Sang Markaziy Osiyo mamlakatlari ekspert va tahliliy hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni oshirish muhimligini ta’kidlab, MOXI va Koreyaning yetakchi agentliklari va tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini ma’lum qildi.

О встрече с послом Кореи Ким Хи-Санг
Директор Международного института Центральной Азии провёл встречу с главой дипмиссии Южной Кореи в Узбекистане Ким Хи Санг с целью обсуждения дальнейших перспектив взаимодействия.
В начале беседы посол отметил, что благодаря усилиям Главы государства узбекско-корейские отношения достигли небывалого подъёма, а сотрудничество в различных областях продолжает приносить плодотворные результаты.
Сегодня Ташкент и Сеул выстраивают взаимовыгодное партнёрство, отдавая приоритет укреплению диалога на высшем уровне как важного условия для расширения межгосударственного взаимодействия.
Только за последний год состоялись встречи Президентов двух стран в Нью-Йорке, шесть министров Кореи посетили Ташкент, включая министров иностранных дел, экономики и обороны. Министры иностранных дел трижды встретились в Ташкенте, Душанбе и Сеуле.
Стороны констатировали, что за годы сотрудничества Узбекистан и Южная Корея обеспечили поступательное развитие двусторонних связей, достигли высокой динамики углубления многопланового сотрудничества.
В Узбекистане проживает более 180 тысяч этнических корейцев, что делает страну крупнейшей в Центральной Азии и пятой по величине проживания корейской диаспоры в мире.
Узбекистан является ключевым торговым партнёром Южной Кореи в Центральной Азии с товарооборотом, достигшим в прошлом году $2,34 млрд.
В ходе беседы также отмечена особая значимость формата «C5+» для Кореи, так как Центральная Азия играет высокую геополитическую значимость для страны. Республика Корея была первой среди всех стран, выдвинувшей платформу «C5+Республика Корея» ещё в 2007 году, расширяя свои многосторонние связи в регионе.
На 16-м Форуме сотрудничества «Республика Корея – Центральная Азия» было принято решение о создании Корейско-Центральноазиатского форума аналитических центров, что подчёркивает важность научно-исследовательских институтов для дальнейшего повышения уровня сотрудничества между странами. Первый форум состоится в этом году в Республике Корея. Узбекистан будет представлен экспертами Международного института Центральной Азии.
В завершение встречи Ким Хи Санг отметил важность наращивания сотрудничества между экспертно-аналитическим сообществом стран Центральной Азии, заявив о своей готовности содействовать дальнейшему укреплению сотрудничества МИЦА с ведущими агентствами и аналитическими центрами Кореи.