Oltinchi Markaziy Osiyo ekspertlar forumi yakunlari haqida
Shu yilning 12 oktyabr kuni Bishkek shahrida Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy Strategik tadqiqotlar instituti (MSTI) tomonidan BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) ko‘magida tashkil etilgan oltinchi Markaziy Osiyo ekspert forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda Markaziy Osiyo mamlakatlarining akademik tuzilmalari va tahliliy markazlari, hukumat, vazirlik va idoralar, ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, diplomatik vakolatxonalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlaridan iborat 60 ga yaqin ekspert va olimlar ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqaning yetakchi tadqiqot markazlari - Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy strategik tadqiqotlar instituti, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik tadqiqotlar markazi va Turkmaniston tashqi ishlar vazirligi xalqaro munosabatlar institutining strategik tadqiqotlar markazi ekspertlari tomonidan taqdim etildi.
O‘zbekiston tomoni markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) ekspertlari tomonidan taqdim etildi.
Forumda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish, shuningdek, iqlim o‘zgarishi oqibatlari, suvdan oqilona foydalanish, xavfsizlikni ta’minlash va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bilan bog‘liq kontekstidagi masalalar va boshkalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, ekspertlar mintaqamiz bilan "Markaziy Osiyo+" formatida hamkorlik o‘rnatayotgan mamlakatlar sonining ortib borayotganini yuqori baholadilar, bu esa mintaqaning global aloqalarga faol jalb etilishini namoyish etadi.
Shu munosabat bilan tadbir davomida ekspertlar mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash tarafdori bo‘lib, butun Markaziy Osiyoni integratsiyalashuvi uchun mintaqaviy hamkorlikni institutsionalizatsiya qilish zarurligini ta’kidladilar.
Muhokamalar doirasida ishtirokchilar mintaqaning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlashga qaratilgan bir qator takliflar bilan chiqishdi. Ularning asosiylari:
- umumiy qadriyatlarga asoslangan Markaziy Osiyo rivojlanish strategiyasini yaratish;
-sanoat ishlab chiqarishini rivojlantirish va mineral-xomashyo resurslari va agrar mahsulotlar eksportini izchil kamaytirish;
- yangi transport koridorlarini shakllantirish va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida odamlar va tovarlarning harakatini soddalashtirish (shu jumladan viza talablarini bekor qilish);
- mintaqaviy o‘ziga xoslikni mustahkamlash masalalari ustida ishlash.
Navbatdagi ekspert forumining o‘tkazilishi ilmiy hamjamiyat vakillari va Markaziy Osiyo mamlakatlari ekspertlari o‘rtasida ochiq va konstruktiv fikr almashishni ta’minladi, mintaqa davlatlarining o‘zaro manfaatli hamkorligini chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy takliflar ishlab chiqishga yordam berdi.

Об итогах Шестого Центрально-Азиатского экспертного форума
12 октября т.г. в г. Бишкеке состоялся шестой Центрально-Азиатский экспертный форум «Центральная Азия: особенности взаимодействия», организованный Национальным институтом стратегических исследований при Президенте Кыргызской Республики (НИСИ) при содействии Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА).
В форуме приняли участие около 60 экспертов и учёных, представляющих академические структуры и аналитические центры стран Центральной Азии, представители правительства, министерств и ведомств, средств массовой информации, а также главы дипмиссий и международных организаций.
Страны Центральной Азии были представлены экспертами ведущих исследовательских центров региона - Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, Национального института стратегических исследований при Президенте Кыргызской Республики, Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан и Центра стратегических исследований Института международных отношений Министерства иностранных дел Туркменистана.
Узбекская сторона была представлена экспертами Международного института Центральной Азии (МИЦА) и Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ).
На форуме были обсуждены вопросы, связанные с углублением сотрудничества между странами Центральной Азии, а также развитием регионального взаимодействия в контексте последствий изменения климата, рационального водопользования, обеспечения безопасности и др.
Вместе с тем эксперты высоко оценили растущее количество стран, налаживающих партнёрство с нашим регионом в формате «ЦА+», которое демонстрирует активное вовлечение региона в глобальные связи.
В этой связи, в ходе мероприятия эксперты выступили за дальнейшее укрепление отношений между странами, обозначив необходимость институциализации регионального сотрудничества с целью интеграции всей Центральной Азии.
В рамках дискуссий участники выступили с рядом предложений, которые были ориентированы на укрепление взаимосвязанности региона. Главными среди них названы:
- создание стратегии развития Центральной Азии, основанной на общих ценностях;
- развитие индустриального производства и последовательное уменьшение экспорта минерально-сырьевых ресурсов и аграрной продукции;
- формирование новых транспортных коридоров и упрощение передвижения людей и товаров между государствами Центральной Азии (включая отмену визовых требований);
- работа над вопросами укрепления региональной идентичности.
Проведение очередного экспертного форума обеспечило открытый и конструктивный обмен мнениями между представителями научного сообщества и экспертами стран Центральной Азии, способствовало выработке практических предложений для углубления взаимовыгодного сотрудничества государств региона.