Suhbat davomida rus tomoni MOXIning faoliyati, uning ilmiy-tadqiqot ishlarining asosiy yo‘nalishlari va axborot-tahlil faoliyati bilan tanishtirildi. Ikki tadqiqot tashkilotlari rahbarlari, shuningdek, fundamental va amaliy ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va strategik tadqiqotlarni tashkil etish bo‘yicha institutlarining tajribasi va eng yaxshi amaliyotlari haqida fikr almashdilar, bu tadqiqotlar mintaqaviy va jahon rivojlanishining asosiy tendensiyalari tahliliga qaratilgan.
Uchrashuv davomida JIXMMI prezidenti A.Dinkin va MOXI direktori J.Vaxabov “Markaziy Osiyo – Rossiya” formatida tahlil markazlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik mexanizmini yaratish istiqbollarini muhokama qildilar, bu mexanizm ekspert-tahlil muloqoti va mintaqaviy masalalarni muhokama qilish uchun samarali maydoncha bo‘lishi lozim.
Yakunda tomonlar akademik almashinuvni kuchaytirish va qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar, bu O‘zbekiston va Rossiyaning ekspert-tahlil jamoalari o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot aloqalarini yana-da chuqurlashtirish va hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi.
JIXMI global siyosat va iqtisodiyot sohasida Rossiyaning yetakchi tadqiqot markazlaridan biri hisoblanadi va dunyodagi eng yaxshi tahlil muassasalari qatoriga kiradi. Institut tadqiq qilinadigan muammolarning keng qamrovi va ilmiy muammolarning kompleksligi bo‘yicha noyob tahlil markazidir. Bugungi kunda JIXMIda 300ga yaqin ilmiy xodimlar ishlaydi. 2026-yilda Institut o‘zining tashkil etilganining 70-yilligini nishonlaydi.