Rossiya elchisi O. Malginov bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Rossiyaning O'zbekistondagi elchisi O. Malginov bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Suhbat boshida tomonlar O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi ko'p qirrali kun tartibidagi keng ko'lamli masalalarni, jumladan, savdo va investitsiyalar, transport va logistika, mehnat migratsiyasini muhokama qildilar, shuningdek, akademik va ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikka alohida e'tibor qaratdilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning ikki tomonlama jadal rivojlanishi alohida qayd etildi. Xususan, so'nggi bir necha yil ichida O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi o'zaro savdo hajmi har yili 20 foizga o'sib, 2023 yilda 10 milliard dollarga yaqinlashdi.
Shuningdek, tomonlar mintaqadagi muhim masalalarni hal qilish va dunyoga mintaqaning subyektivligi va yaxlitligini namoyish etuvchi yangi imkoniyatlarni ochib berish uchun «C5+» platformasi doirasida barqaror hamkorlikni davom ettirishni qo'llab-quvvatladilar. Bunday hamkorlik mintaqadagi ikki tomonlama munosabatlarni to'ldiradi, ayniqsa mintaqaviy yondashuv foydali foyda keltirishi mumkin bo'lgan sohalarda.
Shunday qilib, 2022 yil oktyabr oyida bo'lib o'tgan "Markaziy Osiyo – Rossiya" rahbarlarining uchrashuvi. Mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish maqsadida O'zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, energetika va madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni yanada yuqori darajaga ko'tarishga qaratilgan tashabbuslar ilgari surildi.
Uchrashuv davomida ekspert baholarini yanada almashish, shuningdek, qo'shma tadbirlar, "davra suhbatlari" va konferensiyalar o'tkazish uchun tahliliy muassasalarning kompleks hamkorligini oshirishning alohida ahamiyati qayd etildi.
Bugungi kunda MOXI tuzilgan hamkorlik bitimlariga muvofiq, A.M. Gorchakov nomidagi Xalq diplomatiyasini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi, Yevropa-Osiyo tadqiqotlari markazi, Rossiya strategik tadqiqotlar instituti kabi ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan oʻzaro manfaatli aloqalarni yoʻlga qoʻygan.

О встрече с Послом России О. Мальгиновым
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с Послом России в Узбекистане О. Мальгиновым с целью обмена мнениями о перспективах дальнейшего взаимодействия.
В начале беседы стороны обсудили широкий круг вопросов многогранной повестки дня между Узбекистаном и Россией, в том числе торговлю и инвестиции, транспорт и логистику, трудовую миграцию, а также уделили особое внимание сотрудничеству с академическими и исследовательскими институтами.
Отдельно отмечено динамичное развитие торгово-экономического двустороннего сотрудничества. В частности, за последние несколько лет объём взаимной торговли между Узбекистаном и Россией ежегодно увеличивается на 20% и в 2023 г. приблизился к отметке $10 млрд.
Также стороны выступили за продолжение устойчивого сотрудничества в рамках платформы «С5+» для решения важных вопросов в регионе и раскрытия новых возможностей, которая демонстрирует миру субъектность и целостность региона. Такая кооперация дополняет двусторонние отношения в регионе, особенно в тех сферах, в которых региональный подход может дать выгодные преимущества.
Так, встреча лидеров «Центральная Азия – Россия», прошедшая в октябре 2022г. в г.Астане продемонстрировала эффективное развитие многопланового сотрудничества между нашими странами. В целях усиления регионального взаимодействия Президентом Узбекистана Ш. Мирзиёевым были выдвинуты инициативы, призванные вывести партнёрство на более высокий уровень в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической и культурно-гуманитарной сферах, а также в области охраны окружающей среды.
В ходе встречи также отмечена особая важность наращивания комплексного взаимодействия аналитических учреждений для дальнейшего обмена экспертными оценками, а также проведения совместных мероприятий, «круглых столов» и конференций.
На сегодняшний день МИЦА, в соответствии с заключёнными договорённостями о сотрудничестве, поддерживает взаимовыгодные отношения с такими исследовательскими учреждениями, как Фонд поддержки публичной дипломатии им. А.М. Горчакова, Центр европейско-азиатских исследований, Российский институт стратегических исследований.