Suhbat boshida tomonlar O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi ko'p qirrali kun tartibidagi keng ko'lamli masalalarni, jumladan, savdo va investitsiyalar, transport va logistika, mehnat migratsiyasini muhokama qildilar, shuningdek, akademik va ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikka alohida e'tibor qaratdilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning ikki tomonlama jadal rivojlanishi alohida qayd etildi. Xususan, so'nggi bir necha yil ichida O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi o'zaro savdo hajmi har yili 20 foizga o'sib, 2023 yilda 10 milliard dollarga yaqinlashdi.
Shuningdek, tomonlar mintaqadagi muhim masalalarni hal qilish va dunyoga mintaqaning subyektivligi va yaxlitligini namoyish etuvchi yangi imkoniyatlarni ochib berish uchun «C5+» platformasi doirasida barqaror hamkorlikni davom ettirishni qo'llab-quvvatladilar. Bunday hamkorlik mintaqadagi ikki tomonlama munosabatlarni to'ldiradi, ayniqsa mintaqaviy yondashuv foydali foyda keltirishi mumkin bo'lgan sohalarda.
Shunday qilib, 2022 yil oktyabr oyida bo'lib o'tgan "Markaziy Osiyo – Rossiya" rahbarlarining uchrashuvi. Mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish maqsadida O'zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, energetika va madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlikni yanada yuqori darajaga ko'tarishga qaratilgan tashabbuslar ilgari surildi.
Uchrashuv davomida ekspert baholarini yanada almashish, shuningdek, qo'shma tadbirlar, "davra suhbatlari" va konferensiyalar o'tkazish uchun tahliliy muassasalarning kompleks hamkorligini oshirishning alohida ahamiyati qayd etildi.
Bugungi kunda MOXI tuzilgan hamkorlik bitimlariga muvofiq, A.M. Gorchakov nomidagi Xalq diplomatiyasini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi, Yevropa-Osiyo tadqiqotlari markazi, Rossiya strategik tadqiqotlar instituti kabi ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan oʻzaro manfaatli aloqalarni yoʻlga qoʻygan.