Shavkat Mirziyoyevning Ostona sammitidagi nutqida ilgari surilgan g'oyalar
Global inqirozlar tobora kuchayib borayotgan dunyoda Shavkat Mirziyoyevning Ostona sammitidagi nutqi Markaziy Osiyo uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ldi.
Ukraina va Yaqin Sharqdagi geosiyosiy ziddiyatlar anʼanaviy savdo yoʻllarini buzayotgan va iqtisodiy bosimlarni kuchaytirayotgan bir paytda Davlatimiz Rahbari mintaqaviy birlikka chaqiriq bilan chiqdi. Markaziy Osiyoning barqarorligi va farovonligi mintaqa ushbu muammolarni yengib o‘tishda qanchalik samarali hamkorlik qila olishiga bevosita bog‘liq ekani ta’kidlandi.
U allaqachon haroratning ko‘tarilishi, muzliklarning erishi va qurg‘oqchilik tufayli jiddiy zarar keltirayotgan iqlim o‘zgarishiga qarshi zudlik bilan kurashish zarurligini ta’kidladi. Mirziyoyevning Barqaror rivojlanish boʻyicha kompleks dasturi va mintaqaviy suv strategiyasi boʻyicha taklifi muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar muhimligini taʼkidlaydi.
Iqtisodiy jihatdan Prezident Yagona hududiy bozorni yaratish va besh yil ichida mintaqalararo savdoni ikki baravar oshirish uchun savdo to‘siqlarini bartaraf etishga chaqirdi. Uning yagona sanoatlashtirish xaritasi va Markaziy Osiyo investitsiya kengashi haqidagi qarashlari sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish va xorijiy investitsiyalarni jalb etishga qaratilgan.
Bundan tashqari, Prezident yagona hududiy transport-kommunikatsiya tarmog‘i muhimligini ta’kidladi. Transport xarajatlari tovarlarning yakuniy narxining 50% ni tashkil etar ekan, bu global oʻrtacha koʻrsatkichdan 4-5 baravar yuqori – ulanishni kuchaytirish nafaqat iqtisodiy zarurat, balki Markaziy Osiyo uchun strategik muhim vazifadir.
Markaziy Osiyo mana shu notinch davrlarni boshdan kechirar ekan, oldinga siljish nafaqat muloqotni, balki hal qiluvchi, jamoaviy harakatni ham talab qiladi. Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan takliflar barqaror kelajak uchun asos boʻlib xizmat qilishi mumkin, bu esa Markaziy Osiyo barqarorligiga tahdid solayotgan global inqirozlardan kuchliroq chiqishini taʼminlaydi.