Tokio universitetida Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) delegatsiyasining Yaponiyaga tashrifi doirasida Tokio universitetida Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Yaponiya Tashqi ishlar vazirligi, Yaponiya xalqaro munosabatlar instituti, "Japan Foundation," "Sasakawa Peace Foundation" vakillari, shuningdek, Yaponiyaning Markaziy Osiyo bo‘yicha yetakchi ekspertlari ishtirok etdi.
Davra suhbati avvalida ishtirokchilar Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning zamonaviy tendensiyalarini muhokama qilib, 2025-yil dekabr oyida bo‘lib o‘tgan ushbu formatdagi birinchi sammit mintaqaviy sheriklikni rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lganini ta’kidladilar.
Yetakchilar uchrashuvi o‘zaro bog‘liqlik, barqaror iqtisodiy rivojlanish, innovatsiyalar va gumanitar almashinuv sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanini tasdiqlab, kelgusidagi hamkorlikning strategik yo‘nalishlarini belgilab bergani ta’kidlandi.
Muhokama chog‘ida ekspertlar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining izchil sa’y-harakatlari tufayli mintaqa yagona siyosiy, iqtisodiy va gumanitar makon sifatida tobora mustahkam qaror topayotganini ta’kidladilar.
Ishtirokchilar Yaponiyaning tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy ustuvorliklari tizimida Markaziy Osiyo tobora muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladilar. Sun’iy intellekt, inson kapitalini rivojlantirish va mehnat resurslari sohasidagi hamkorlikni kengaytirish hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Uzoq muddatli hamkorlik odamlar o‘rtasidagi aloqalarni faol rivojlantirishga asoslanishi kerakligi ta’kidlandi. Ishtirokchilarning fikricha, yoshlar, ta’lim va madaniy almashinuvlarni kengaytirish o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga va kelgusidagi hamkorlik uchun barqaror asos yaratishga xizmat qiladi.
Ishtirokchilar, shuningdek, hamkorlikni yanada rivojlantirish nafaqat akademik hamjamiyatning yaqin hamkorligini, balki bu jarayonga davlat tuzilmalari va ishbilarmon doiralar vakillarini jalb qilishni ham talab qilishini ta’kidladilar.
Shu munosabat bilan xalqaro ekspert va akademik hamjamiyat tomonidan talab qilinadigan yangi bilimlarni yaratishga qaratilgan barqaror ekspert aloqalarini o‘rnatish va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuvni sarhisob qilar ekan, ishtirokchilar Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi ekspert hamkorligi uchun yuqori salohiyat mavjudligini tasdiqladilar. Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan "Markaziy Osiyo - Yaponiya" tahliliy markazlari forumi mintaqa mamlakatlari va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar tayyorlash uchun muhim maydon bo‘lishi ta’kidlandi.
Tokio universiteti Yaponiyaning eng qadimgi va eng nufuzli milliy tadqiqot universiteti bo‘lib, 1877-yilda tashkil etilgan. Universitet milliy reytinglarda birinchi o‘rinni egallaydi va dunyoning yetakchi universitetlari qatoriga kiradi, uning bitiruvchilari va xodimlari orasida 20 nafar Nobel mukofoti sovrindorlari hamda Yaponiyaning davlat va siyosat arboblarining katta qismi bor.

В Токийском университете обсуждены перспективы развития сотрудничества между Центральной Азией и Японией
В рамках визита делегации Международного института Центральной Азии (МИЦА) в Японию в Токийском университете состоялся «круглый стол», посвящённый перспективам развития сотрудничества между Центральной Азией и Японией.
В мероприятии приняли участие представители Министерства иностранных дел Японии, Японского института международных отношений, «Japan Foundation», «Sasakawa Peace Foundation», а также ведущие японские эксперты по Центральной Азии.
В начале «круглого стола» участники обсудили современные тенденции развития сотрудничества между Центральной Азией и Японией, подчеркнув, что первый саммит в данном формате, состоявшийся в декабре 2025 г., стал важной вехой в развитии регионального партнёрства.
Отмечено, что встреча лидеров заложила стратегические ориентиры дальнейшего взаимодействия, подтвердив взаимную заинтересованность в углублении сотрудничества в сферах взаимосвязанности, устойчивого экономического развития, инноваций и гуманитарных обменов.
В ходе дискуссии эксперты отметили, что благодаря последовательным усилиям глав государств Центральной Азии регион всё более уверенно утверждается в качестве единого политического, экономического и гуманитарного пространства.
Участники подчеркнули, что Центральная Азия приобретает всё большее значение в системе внешнеполитических и внешнеэкономических приоритетов Японии. В числе перспективных направлений взаимодействия были названы искусственный интеллект, развитие человеческого капитала и расширение сотрудничества в сфере трудовых ресурсов.
Было отмечено, что долгосрочное партнёрство должно опираться на активное развитие контактов между людьми. Расширение молодёжных, образовательных и культурных обменов, по мнению участников, будет способствовать укреплению взаимопонимания и формированию устойчивой основы для дальнейшего сотрудничества.
Участники также подчеркнули, что дальнейшее развитие сотрудничества требует более тесного взаимодействия не только академического сообщества, но и вовлечения в этот процесс представителей государственных структур и деловых кругов.
В этой связи была отмечена важность налаживания устойчивых экспертных связей и проведения совместных исследований, ориентированных на создание новых знаний, востребованных международным экспертным и академическим сообществом.
Подводя итоги встречи, участники подтвердили высокий потенциал экспертного сотрудничества между Центральной Азией и Японией. Отмечено, что предстоящий Форум аналитических центров «Центральная Азия – Япония» в г. Ташкенте станет важной площадкой для подготовки практических рекомендаций по дальнейшему развитию сотрудничества между странами региона и Японией.
Токийский университет является старейшим и наиболее престижным национальным исследовательским университетом Японии, основанным в 1877 г. Университет занимает первое место в национальных рейтингах и входит в число ведущих университетов мира, а среди его выпускников и сотрудников 20 лауреатов Нобелевской премии и значительная часть государственных и политических деятелей Японии.