MOXIda Xalqaro tinchlik va ishonch yiliga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tmoqda
2025-yil 7-fevral kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) “Xalqaro tinchlik va ishonch yili: Turkmanistonning global va mintaqaviy hamkorlikka qo‘shgan hissasi” mavzusidagi davra suhbati ishini boshladi. Tadbir MOXI tomonidan Turkmanistonning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy davlatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ma’lumki, Turkmaniston tomonidan ilgari surilgan Xalqaro tinchlik va ishonch yilini o‘tkazish tashabbusi xalqaro hamjamiyat tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanib, Turkmaniston tomonining global barqarorlik va muloqotni mustahkamlashdagi faol va konstruktiv o’rnidan dalolat berdi. BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi 2024-yil mart oyida 86 davlat, jumladan, O‘zbekiston ham qo‘llab-quvvatlagan holda qabul qilingan.
Uchrashuvni ochar ekan, MOXI direktori Javlon Vahobov O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirish borasidagi faol hamkorlikni ta’kidladi, bunga ikki davlat rahbarlari o‘rtasida o‘rnatilgan ishonchli munosabatlar, shubhasiz, yordam bermoqda.
Mamlakatlarimiz tomonidan ilgari surilayotgan xalqaro tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishdagi o‘zaro hamkorlik ko’p tomonlama munosabatlarning muhim xususiyati hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2024-yil oktyabr oyida Maxtumquli Fragi tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro forumda so‘zlagan nutqida Turkmanistonning uzoqni ko‘zlab olib borayotgan siyosati va ijobiy betarafligi o‘tgan 30 yilda davlatchilikni mustahkamlash va xalq farovonligini yuksaltirish borasida erishilgan ulkan muvaffaqiyatlar asosiga aylanganini alohida ta’kidladi. Davlatimiz rahbari O‘zbekiston BMT Bosh Assambleyasining 2025-yilni “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilish to‘g‘risidagi qarorini qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidladi.
Turkmanistonning O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Shadurdi Meredov xalqaro maydonda tinchlik, ishonch va o‘zaro hurmat tamoyillarini faol ilgari surish borasida Turkmaniston faoliyatining eng muhim yo‘nalishlariga e’tibor qaratdi. U mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash, diplomatik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va Markaziy Osiyoda barqarorlik va farovonlikni ta’minlash yo‘lida davlatlar o‘rtasidagi konstruktiv hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan hamkorlikdagi sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi.
Davra suhbati ishtirokchilari Turkmanistonning Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, ishonch va hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan salmoqli hissasini alohida ta’kidladilar. Turkmaniston tomoni tashabbusi bilan 2022-yil iyul oyida qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va hamkorlik zonasi” rezolyutsiyasi shundan dalolat beradi.
Turkmanistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini muntazam ravishda chaqirish tashabbusini qo‘llab-quvvatlash muhimligi alohida ta’kidlandi. Shu tariqa, Turkmaniston rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovning 2019-yilda Toshkentda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo sammitida birinchi marta shaxsan ishtirok etishi mintaqaviy hamkorlikning keyingi yuqori dinamikasini oldindan belgilab bergan tarixiy voqea bo‘ldi.
Davra suhbatida mintaqamizdagi barcha davlatlar nafaqat siyosiy iroda namoyon etishi, balki tinchlik va ishonchni mustahkamlash, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga katta amaliy hissa qo‘shayotgani alohida ta’kidlandi. Ta’kidlanganidek, birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz butun mintaqaning barqaror, tinch va farovon kelajagi uchun mustahkam zamin yaratadi.
Bundan tashqari, so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston va Turkmanistonning Markaziy Osiyoda barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan yaxshi qo‘shnichilik va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlariga alohida e’tibor qaratdilar.
Tadbirda rasmiy shaxslar, diplomatik korpus vakillari, jumladan, bosh qarorgohi Ashxobod shahrida joylashgan BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi rahbariyati, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Ozarbayjon, Slovakiya, Chexiya Respublikasi elchilari, Oʻzbekiston Turkman milliy madaniyat markazi, tahliliy markazlar mutaxassislari, mamlakatimizdagi taʼlim muassasalarining talabalari va Oʻzbekistondagi oliy taʼlim muassasalarida tahsil olayotgan turkman yoshlari ishtirok etdi.

В МИЦА проходит круглый стол, посвященный Международному году мира и доверия
7 февраля 2025 года в Международном Институте Центральной Азии (МИЦА) начал свою работу «круглый стол» на тему «Международный год мира и доверия: вклад Туркменистана в глобальное и региональное сотрудничество». Мероприятие организовано МИЦА совместно с Посольством Туркменистана в Республике Узбекистан и Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
Как известно, инициатива проведения Международного года мира и доверия, выдвинутая Туркменистаном, получила широкую поддержку мирового сообщества и стала свидетельством активной и конструктивной роли туркменской стороны в укреплении глобальной стабильности и диалога. Резолюция Генассамблеи ООН была принята в марте 2024 г. при поддержке 86 государств, включая Узбекистан.
Важной особенностью двусторонних отношений является взаимная поддержка выдвигаемых нашими странами международных инициатив, а также взаимодействие в продвижении регионального сотрудничества в Центральной Азии.
Посол Туркменистана в Республике Узбекистан Шадурды Мередов остановился на важнейших направлениях деятельности Туркменистана в активном продвижении принципов мира, доверия и взаимоуважения на международной арене. Подчеркнул совместные усилия стран, направленные на укрепление региональной безопасности, поддержку дипломатических инициатив и развитие конструктивного сотрудничества между государствами для обеспечения стабильности и процветания в Центральной Азии.
Участники «круглого стола» особо отметили значительный вклад Туркменистана в укрепление мира, доверия и сотрудничества в регионе Центральной Азии. Об этом свидетельствует принятая по инициативе туркменской стороны в июле 2022 г. резолюция ГА ООН «Зона мира, доверия и сотрудничества в Центральной Азии».
Особо было подчеркнуто значение поддержки инициативы со стороны Туркменистана по созыву Консультативных встреч глав государств Центральной Азии на регулярной основе. Так, впервые личное участие лидера Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова на саммите Центральной Азии в г.Ташкенте в 2019 году стало историческим событием, предопределившим последующую высокую динамику регионального сотрудничества.
В ходе круглого стола подчеркивалось, что все государства нашего региона демонстрируют не только политическую волю, но и вносят существенный практический вклад в укрепление мира и доверия, в продвижение регионального сотрудничества. Отмечалось, что наши совместные усилия создают прочный фундамент для стабильного, мирного и процветающего будущего всего региона.
Кроме того, выступавшие уделили особое внимание совместным усилиям Узбекистана и Туркменистана по укреплению добрососедства и регионального сотрудничества, направленного на обеспечение стабильности и устойчивое развитие в Центральной Азии.
В мероприятии приняли участие официальные лица, представители дипломатического корпуса, включая руководство Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии со штаб-квартирой в Ашхабаде, Послов Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, Словакии, Чешской Республики, Туркменского национального культурного центра Узбекистана, эксперты аналитических центров, исследователи и студенты вузов нашей страны, в том числе туркменская молодежь, обучающаяся в высших учебных заведениях Узбекистана.