MOXIda Xalqaro tinchlik va ishonch yiliga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tmoqda
2025-yil 7-fevral kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) “Xalqaro tinchlik va ishonch yili: Turkmanistonning global va mintaqaviy hamkorlikka qo‘shgan hissasi” mavzusidagi davra suhbati ishini boshladi. Tadbir MOXI tomonidan Turkmanistonning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy davlatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ma’lumki, Turkmaniston tomonidan ilgari surilgan Xalqaro tinchlik va ishonch yilini o‘tkazish tashabbusi xalqaro hamjamiyat tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanib, Turkmaniston tomonining global barqarorlik va muloqotni mustahkamlashdagi faol va konstruktiv o’rnidan dalolat berdi. BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi 2024-yil mart oyida 86 davlat, jumladan, O‘zbekiston ham qo‘llab-quvvatlagan holda qabul qilingan.
Uchrashuvni ochar ekan, MOXI direktori Javlon Vahobov O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirish borasidagi faol hamkorlikni ta’kidladi, bunga ikki davlat rahbarlari o‘rtasida o‘rnatilgan ishonchli munosabatlar, shubhasiz, yordam bermoqda.
Mamlakatlarimiz tomonidan ilgari surilayotgan xalqaro tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishdagi o‘zaro hamkorlik ko’p tomonlama munosabatlarning muhim xususiyati hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2024-yil oktyabr oyida Maxtumquli Fragi tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro forumda so‘zlagan nutqida Turkmanistonning uzoqni ko‘zlab olib borayotgan siyosati va ijobiy betarafligi o‘tgan 30 yilda davlatchilikni mustahkamlash va xalq farovonligini yuksaltirish borasida erishilgan ulkan muvaffaqiyatlar asosiga aylanganini alohida ta’kidladi. Davlatimiz rahbari O‘zbekiston BMT Bosh Assambleyasining 2025-yilni “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilish to‘g‘risidagi qarorini qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidladi.
Turkmanistonning O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Shadurdi Meredov xalqaro maydonda tinchlik, ishonch va o‘zaro hurmat tamoyillarini faol ilgari surish borasida Turkmaniston faoliyatining eng muhim yo‘nalishlariga e’tibor qaratdi. U mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash, diplomatik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va Markaziy Osiyoda barqarorlik va farovonlikni ta’minlash yo‘lida davlatlar o‘rtasidagi konstruktiv hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan hamkorlikdagi sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi.
Davra suhbati ishtirokchilari Turkmanistonning Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, ishonch va hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan salmoqli hissasini alohida ta’kidladilar. Turkmaniston tomoni tashabbusi bilan 2022-yil iyul oyida qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va hamkorlik zonasi” rezolyutsiyasi shundan dalolat beradi.
Turkmanistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini muntazam ravishda chaqirish tashabbusini qo‘llab-quvvatlash muhimligi alohida ta’kidlandi. Shu tariqa, Turkmaniston rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovning 2019-yilda Toshkentda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo sammitida birinchi marta shaxsan ishtirok etishi mintaqaviy hamkorlikning keyingi yuqori dinamikasini oldindan belgilab bergan tarixiy voqea bo‘ldi.
Davra suhbatida mintaqamizdagi barcha davlatlar nafaqat siyosiy iroda namoyon etishi, balki tinchlik va ishonchni mustahkamlash, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga katta amaliy hissa qo‘shayotgani alohida ta’kidlandi. Ta’kidlanganidek, birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz butun mintaqaning barqaror, tinch va farovon kelajagi uchun mustahkam zamin yaratadi.
Bundan tashqari, so‘zga chiqqanlar O‘zbekiston va Turkmanistonning Markaziy Osiyoda barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan yaxshi qo‘shnichilik va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlariga alohida e’tibor qaratdilar.
Tadbirda rasmiy shaxslar, diplomatik korpus vakillari, jumladan, bosh qarorgohi Ashxobod shahrida joylashgan BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi rahbariyati, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Ozarbayjon, Slovakiya, Chexiya Respublikasi elchilari, Oʻzbekiston Turkman milliy madaniyat markazi, tahliliy markazlar mutaxassislari, mamlakatimizdagi taʼlim muassasalarining talabalari va Oʻzbekistondagi oliy taʼlim muassasalarida tahsil olayotgan turkman yoshlari ishtirok etdi.