Vashingtonda kongressmen Trent Kelly bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Vashington shahriga amaliy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov AQSH Vakillar palatasining Missisipi shtatidan a’zosi, Kongressdagi O‘zbekiston bo‘yicha kokus hamraisi Trent Kelly bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston–AQSH strategik sherikligini yanada mustahkamlash, parlamentlararo muloqotni kengaytirish, shuningdek, O‘zbekiston va Missisipi shtati o‘rtasida amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
1. Vaxabovso‘nggi davrda O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi siyosiy muloqot misli ko‘rilmagan darajada faollashganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, so‘nggi olti oy ichida ikki davlat yetakchilari o‘rtasida to‘rtta oliy darajadagi muloqot bo‘lib o‘tgani o‘zaro ishonchning yuqori darajasini namoyon etadi hamda amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish uchun mustahkam siyosiy asos yaratadi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, O‘zbekistonga nisbatan Jekson–Venik tuzatishini bekor qilishga qaratilgan qonunchilik tashabbuslarini ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar Missisipi shtati bilan hamkorlik istiqbollarini ham ko‘rib chiqdilar. Jumladan, qishloq xo‘jaligi, ta’lim almashinuvlari, ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi aloqalar hamda ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash yo‘nalishlari muhokama qilindi.
O‘z navbatida, T. Kelly Kongressdagi O‘zbekiston bo‘yicha kokus kengayib borayotganini va bugungi kunda u 30 nafarga yaqin Kongress a’zolarini birlashtirayotganini ta’kidladi. Bu amerikalik qonunchilar orasida O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Markaziy Osiyoda AQSHning ishonchli hamkori sifatida Kongress kun tartibida tobora muhim o‘rin egallayotgani qayd etildi. T. Kelly Kongressda O‘zbekiston bilan munosabatlarni yanada mustahkamlashga nisbatan barqaror ikki partiyaviy qiziqish mavjudligini, xususan, savdo, investitsiya, hududlararo hamkorlik va parlamentlararo muloqotni kengaytirish bu borada muhim yo‘nalishlar ekanini ta’kidladi.

В Конгрессе США состоялась встреча с законодателем Трентом Келли
В ходе рабочего визита в г. Вашингтон директор МИЦА Жавлон Вахабов провёл встречу с членом Палаты представителей Конгресса США от штата Миссисипи, сопредседателем Конгрессного кокуса по Узбекистану Трентом Келли.
Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американского стратегического партнёрства, расширения межпарламентского диалога, а также развития практического взаимодействия между Узбекистаном и штатом Миссисипи.
Ж. Вахабов отметил, что политический диалог между Узбекистаном и США в последнее время приобрёл беспрецедентно динамичный характер. По его словам, за всего шесть месяцев состоялись четыре контакта на высшем уровне между лидерами, что отражает высокий уровень взаимного доверия и создаёт прочную политическую основу для дальнейшего расширения практического сотрудничества между двумя странами.
Особое внимание уделено вопросам торгово-экономического взаимодействия, поддержке процесса вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, а также продвижению законодательных инициатив, направленных на отмену поправки Джексона–Вэника.
Отдельно рассмотрены перспективы развития сотрудничества с Миссисипи, включая аграрный сектор, образовательные обмены, взаимодействие деловых кругов, а также укрепление связей между регионами двух стран.
В свою очередь, Т. Келли подчеркнул, что Конгрессный кокус по Узбекистану продолжает расширяться и в настоящее время объединяет уже около 30 членов Конгресса, что свидетельствует о растущем интересе американских законодателей к развитию сотрудничества с Узбекистаном.
Отмечено, что Узбекистан занимает всё более важное место в повестке Конгресса США как надёжный партнёр Вашингтона в Центральной Азии. По его словам, в Конгрессе сохраняется устойчивый двухпартийный интерес к дальнейшему укреплению отношений с Узбекистаном, в том числе через расширение торговли, инвестиций, межрегионального взаимодействия и парламентского диалога.