O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Fransiya Respublikasi Prezidentining QO‘SHMA BAYONOTI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 21-22 noyabr kunlari Fransiyaga amalga oshirgan rasmiy tashrifi munosabati bilan, Fransiya Respublikasi Prezidenti va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ikki mamlakat o‘rtasidagi yuksak darajadagi global (keng qamrovli) sheriklikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ushbu Qo‘shma bayonotni qabul qildilar.
Ikki tomonlama siyosiy munosabatlar
1. O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil to‘lgan joriy yilda prezidentlar ikki tomonlama munosabatlarning so‘nggi yillardagi sezilarli rivojlanishini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Davlat rahbarlari ushbu ikki tomonlama sheriklikni chuqurlashtirishga hissa qo‘shish uchun O‘zbekiston tomonidan boshlangan mamlakatni modernizatsiya qilish bo‘yicha islohotlar hamda Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini rivojlantirish yo‘lida olib borilayotgan sa’y-harakatlar yuzaga chiqargan ijobiy istiqbollarga urg‘u berdilar.
2. Tashrif davomida Tomonlar ta’lim, ilm-fan, madaniy meros, fuqaro aviatsiyasi, davlat xizmati va korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha hamkorlik yuzasidan o‘ndan ortiq kelishuvlarni imzoladilar. Tomonlar turli darajalarda, zarur holatlarda, tegishli vazirliklarni jalb qilgan holda, o‘zaro manfaatli masalalar yuzasidan, xususan, xavfsizlik va iqtisodiy yo‘nalishlar bo‘yicha siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shuningdek, Tomonlar parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish va ikki mamlakatdagi do‘stlik guruhlarining faoliyatini jadallashtirishdan manfaatdor ekanligini qayd etdilar.
3. Madaniy sohada Tomonlar 2022 yilning 22 noyabr kuni ochilgan Luvr muzeyidagi “O‘zbekiston vohalarining mo‘jizalari” va Arab dunyosi institutidagi “Samarqandga yo‘l, ipak va oltin mo‘’jizalari” ko‘rgazmalarining o‘tkazilishini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Tomonlar madaniyat va madaniy meros sohalarida hamkorlikni kuchaytirish istaklarini bildirdilar hamda 2021 yil 6 yanvarda imzolangan Ahdlashuv deklaratsiyasiga muvofiq Toshkent shahrida Fransiya-O‘zbekiston madaniyat markazini tashkil etish bo‘yicha ishlarni davom ettiradilar.
4. Ta’lim sohasida Tomonlar ta’lim muassasalari o‘rtasidagi munosabatlarni yanada kuchaytirish, shuningdek, fransuz tilini o‘qitish va o‘qituvchilarni tayyorlashni takomillashtirish orqali hamkorlikni yanada rivojlantirishga kelishib oldilar.
Tomonlar Toshkent shahridagi Fransuz litseyi faoliyatini mamnuniyat bilan qayd etdilar, ushbu ta’lim muassasasining maqomini saqlab qolish va faoliyatiga ko‘maklashish istagini bildirdilar, shuningdek, Tomonlar Samarqand shahrida yangi Fransuz alyansining ochilishini soddalashtirishni taklif qildilar. Tomonlar Parij shahrida 2022 yil 27–28 noyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan ikkinchi O‘zbekiston va Fransiya universitetlari forumi tashkil etilishidan mamnun ekanliklarini bildirdilar.
Ikki tomonlama iqtisodiy munosabatlar
5. Iqtisodiy yo‘nalish bo‘yicha Tomonlar O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik yuzasidan 2020–2030 yillarga mo‘ljallangan Yo‘l xaritasida qayd etilgan sohalar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Tashrif davomida energetika, suv ta’minotini boshqarish, transport va turizm sohalarida juda ko‘p iqtisodiy shartnomalar imzolandi. Qishloq xo‘jaligi sohasidagi harakatlar rejasi kelgusi hamkorlik yo‘nalishlarini o‘rganishga imkon beradi. O‘zbek tomoni fransiyalik investorlarning mamlakatga kirishini yengillashtirish uchun zarur yordamni ta’minlashga hamda mavjud tartiblarni soddalashtirishga tayyor ekanini bildirdi.
6. Ikki davlat rahbarlari Fransiya taraqqiyot agentligining faoliyatini ijobiy baholadilar va O‘zbekistonning davlat investitsiyalarini qo‘llab-quvvatlash uchun 2022–2025 yillarga mo‘ljallangan strategik sheriklik to‘g‘risidagi Bitim imzolanganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Xususan, ular Agentlik yashil iqtisodiyot yo‘nalishida boshlangan hamkorlikni davom ettirishi hamda Orol dengizi hududini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishi yuzasidan istaklari yakdilligini bildirdilar.
7. Tomonlar turizm sohasida, xususan, turistik hududlar salohiyatini ishga solish bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirishga kelishib oldilar. Fransiya tomoni O‘zbekistonning 2023 yilda Xiva shahrida “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” birinchi turistik forumini o‘tkazish bo‘yicha taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Mintaqaviy va xalqaro siyosat
8. O‘zbekiston va Fransiya dunyoda va mintaqaviy darajada xavfsizlik, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga hissa qo‘shish istaklarini tasdiqladilar. Ikkala Tomon Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, boshqa xalqaro tashkilotlar va tegishli mintaqaviy tuzilmalar doirasida o‘z harakatlarini muvofiqlashtirishni kuchaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Tomonlar nizolarni muzokaralar orqali, xalqaro huquq va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Ustaviga to‘liq amal qilgan holda hal qilish bo‘yicha qat’iyatlarini qayta tasdiqladilar.
9. Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning rivojini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ular Yevropa Ittifoqining “Global darvoza” strategiyasi va Samarqand shahrida 2022 yil 17–18 noyabr kunlari bo‘lib o‘tgan Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo o‘zaro bog‘liqligi konferensiyasi doirasida mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatladilar.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni yanada kuchaytirishga imkon beradigan, 2022 yilning iyul oyida matni kelishilgan O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim bo‘yicha muzokaralar yakunlanganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
10. Tomonlar Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish va mintaqadagi xavfsizlikni ta’minlashga hissa qo‘shishdan manfaatdor ekanini bildirdilar, 2022 yil 26 iyulda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada Fransiya tomonining ishtirok etgani buni yaqqol tasdiqlaydi.

Совместное заявление Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева и Президента Французской Республики Э. Макрона
По случаю официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию, состоявшегося 21-22 ноября 2022 г., с целью содействия развитию всеобъемлющего партнёрства высокого уровня между двумя странами Президент Французской Республики и Президент Республики Узбекистан приняли совместное заявление.
Двусторонние политические отношения
1. В этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Францией и оба президента с удовлетворением отметили значительное развитие двусторонних отношений в последние годы. Они подчеркнули позитивные перспективы модернизационных реформ, начатых Узбекистаном, и его приверженность добрососедским отношениям в Центральной Азии, которые содействуют углублению этого двустороннего партнёрства.
2. В ходе визита сторонами было подписано около десяти соглашений о сотрудничестве в области государственной службы, борьбы с коррупцией, образования, исследований, сохранения наследия и гражданской авиации. Стороны выразили готовность к проведению политических консультаций на различных уровнях с привлечением, в случае необходимости, соответствующих министерств по вопросам, представляющим взаимный интерес, в частности в области безопасности и экономики. Они также подчеркнули свою заинтересованность в развитии межпарламентского сотрудничества и активизации деятельности групп дружбы обеих стран.
3. В культурном плане стороны приветствовали проведение выставок «Сокровища оазисов Узбекистана» в музее Лувр и «Дорога в Самарканд. Чудеса шелка и золота» в Институте арабского мира, открытие которых состоялось 22 ноября 2022 г. Стороны подтвердили готовность укреплять партнёрство в области культуры и наследия и продолжат работу по созданию в Ташкенте Франко-узбекского культурного центра в соответствии с декларацией о намерениях от 6 января 2021 г.
4. В сфере образования стороны договорились о дальнейшем развитии сотрудничества путём укрепления связей между учебными заведениями, а также посредством совершенствования подготовки учителей и преподавания французского языка. Они высоко оценили деятельность Французского лицея в Ташкенте, статус которого они желают закрепить и обеспечить поддержку его работы, а также предложили содействовать созданию нового Альянс Француз в Самарканде. Они выразили удовлетворение в связи с проведением второго франко-узбекского университетского форума, который состоится в Париже 27-28 ноября 2022 г.
Двусторонние экономические отношения
5. В экономической сфере стороны договорились развивать взаимодействие в отраслях, указанных в Экономической дорожной карте Франции и Узбекистана на 2020-2030 гг. В ходе визита был подписан целый ряд экономических соглашений в области энергетики, управления водными ресурсами, транспорта и туризма. План действий в области сельского хозяйства также позволит изучить будущие направления сотрудничества. Узбекская сторона выразила готовность оказать необходимое содействие для облегчения приезда французских инвесторов в страну и упрощения существующих процедур.
6. Лидеры двух стран положительно оценили деятельность Французского агентства развития (AFD) и приветствовали подписание Соглашения о стратегическом партнёрстве на 2022-2025 гг. в поддержку государственных инвестиций Узбекистана. В частности, они выразили совместное пожелание, чтобы AFD продолжило начатое сотрудничество в области «зеленой» экономики и реализовало проекты по развитию Приаралья.
7. Стороны договорились о дальнейшем развитии сотрудничества в сфере туризма, в частности в области популяризации туристических объектов. Французская сторона поддержала предложение Узбекистана организовать проведение первого туристического форума «Европейский союз – Центральная Азия» в Хиве в 2023 г.
Региональная и международная политика
8. Франция и Узбекистан подтвердили своё стремление вносить вклад в укрепление безопасности, мира и стабильности на глобальном и региональном уровнях. Обе стороны выразили готовность усилить координацию своих действий в рамках Организации Объединенных Наций, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе и других соответствующих международных организаций и региональных структур. Они напомнили о своей приверженности урегулированию конфликтов путём диалога при полном соблюдении международного права и Устава Организации Объединенных Наций.
9. Стороны приветствовали развитие отношений между Европейским союзом и Узбекистаном. Они выразили свою поддержку развитию межрегионального сотрудничества в рамках европейской стратегии «Глобальные ворота» (Global Gateway) и конференции по взаимосвязанности Европейского союза и Центральной Азии, которая прошла в Самарканде 17-18 ноября 2022 г. Обе стороны приветствовали завершение переговоров по расширенному соглашению о партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским союзом, парафированному в июле 2022 г., которое позволит еще больше укрепить отношения между Евросоюзом и Узбекистаном.
10. Стороны выразили общую заинтересованность в содействии стабилизации Афганистана и региональной безопасности, о чем свидетельствует участие Франции в Международной конференции по Афганистану в Ташкенте 26 июля 2022 г.