Jahon banki Turkmanistondagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlashni kengaytiradi
Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori T.Proskuryakova Turkmaniston bilan hamkorlik masalalarini muhokama qildi. Jahon banki delegatsiyasi 22-26 yanvar kunlari Ashxobodga tashrifi davomida hukumat, mamlakatning qator vazirlik va idoralarida o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beruvchi qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Jahon banki vakillari Bosh vazirning moliya-iqtisod masalalari bo‘yicha o‘rinbosari X.Geldimiradov, Moliya va iqtisodiyot vaziri, Jahon bankining Turkmanistondagi raisi M.Serdarov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari M.Palvanov bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Jahon banki delegatsiyasining Sog‘liqni saqlash va tibbiyot sanoati vaziri A.Permanov, Qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri A.Altiyev va Energetika vaziri X.Rejepmiradov, shuningdek, Sanoatchilar va tadbirkorlar ittifoqi bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazildi.
Muzokaralar kun tartibidan barcha sohalarda qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish, agrosanoat kompleksini rivojlantirish va milliy iqtisodiyotda xususiy sektorning rolini kuchaytirish, sarmoyaviy muhitni yaxshilash va Turkmanistonning JSTga a’zo bo‘lishi kabi masalalar o‘rin olgan. Jahon bankining Markaziy Osiyo mamlakatlariga texnik yordam ko‘rsatish jihatlari umumiy energetika bozori va boshqa sohalarga e’tibor qaratildi.
Bank Turkmanistonga davlat moliya va buxgalteriya hisobi, bank sektori, statistik salohiyatni oshirish, shuningdek, transport, neft va gaz, suv ta’minoti va kanalizatsiya, sog‘liqni saqlash, gidrometeorologiyani modernizatsiya qilish kabi sohalarda muntazam ravishda maslahat yordamini ko‘rsatadi. Shuningdek, u axborot resurslaridan foydalanishda ham ko‘maklashadi.