Tomonlar Tengiz konida kelgusida kengaytirish va quduqlar bosimini boshqarish bo'yicha loyihalarni amalga oshirish, “Qashag'on” konini yanada rivojlantirish rejalari, suyultirilgan neft gazini ichki bozorga yetkazib berish va gaz ajratish majmuasini qurish masalalarini muhokama qildilar.
Hukumat rahbari yirik neft-gaz loyihalarida mahalliy tarkibni oshirish iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini rivojlantirishning muhim omillaridan biri ekanigini alohida ta'kidladi. Shu munosabat bilan u operatorlar ehtiyojlari uchun mahsulot ishlab chiqarishga qiziqqan mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikni kuchaytirishga chaqirdi.
"Bu xorijdan import qilinayotgan qator neft-gaz mashinasozlik mahsulotlariga bo'lgan ehtiyojni to'ldirish imkonini beradi", – deydi Alixon Smoilov.
Umuman olganda, Bosh vazir hukumat qo'shma rejalarni amalga oshirish doirasida kompaniya bilan konstruktiv muloqotga doimo ochiq ekanini ta'kidladi.
O'z navbatida, Jon Uilan ExxonMobil Qozog'istonda o'z vakolatxonasini ochgan birinchi xorijiy xalqaro neft kompaniyalaridan biri bo'lganini eslatdi.
“Bugungi kunga qadar biz respublikaga 28 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritdik, bu esa bizni eng yirik xorijiy investorlardan biriga aylantiradi.Kashagan, Tengiz va Kaspiy quvurlari konsorsiumi kabi yirik loyihalarda uzoq yillik hamkor sifatida biz bundan buyon ham ikki tomonlama aloqalarimiz va strategik sherikligimizni mustahkamlashga umid qilamiz". - dedi Jon Uilan