Alixon Smoilov hukumat xoldingning respublikadagi loyihalarga sarmoya kiritish niyatini yuksak qadrlashini ta'kidladi. Uning qo'shimcha qilishicha, bugungi kunda Qozog'istonda turk kapitali ishtirokidagi 4 mingdan ortiq kompaniya faoliyat yuritmoqda. Xususan, kon-metallurgiya majmuasi, infratuzilma, oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika kabi sohalarda loyihalar yo'lga qo'yildi.
“Ishonchim komilki, mamlakatlarimiz o'rtasidagi mavjud bo'lgan alohida ishonch darajasi va hamkorlikka bo'lgan umumiy intilish bizga yangi istiqbollarni ochish imkonini beradi”, - dedi Bosh vazir.
Hukumat rahbari ta'kidlaganidek, bugungi kunda respublikada investorlar uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan, zamonaviy institutsional muhit yaratilgan. Xususan, ustuvor tarmoqlarda loyihalarni amalga oshirish doirasida bojxona to'lovlaridan ozod qilish, turli soliq imtiyozlari, soliq qonunchiligi barqarorligi kafolatlari va boshqalar ta'minlanmoqda.
O'z navbatida, Axmet Eren xolding tegishli sarmoyaviy qarorlar qabul qilish uchun Qozog'iston Respublikasidagi potentsial loyihalarni o'rganishga tayyorligini ma'lum qildi.
"Biz kengaymoqchimiz va sarmoya kiritish uchun yangi imkoniyatlarni ko'rib chiqyapmiz. Bular qog'oz ishlab chiqarish, energetika, to'qimachilik sanoati kabi sohalar bo'lishi mumkin. Shuningdek, biz kon-metallurgiya majmuasiga sarmoya kiritishga tayyormiz. Bizda yuqori natijalarga erishish imkonini beradigan texnologiyalar mavjud. Bunda biz investitsiya masalalarini birgalikda ko'rib chiqmoqchimiz", - dedi Eren Holding rahbari.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha Qozog'istonda potentsial investitsiya loyihalari jamg'armasini ishlab chiqish va barcha dolzarb masalalar bo'yicha faol muloqotni davom ettirish bo'yicha kelishuvga erishildi.