Аnons: “Bir makon va bir yoʼl”: Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun yangi imkoniyatlar” mavzusida davra suhbati
2023-yil 11-oktabr kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida mazkur tashabbusning 10 yilligiga bagʼishlangan “Bir makon va bir yoʼl: Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun yangi imkoniyatlar” mavzusida davra suhbati boʼlib oʼtadi.
Tadbir “Bir makon– bir yoʼl” (Pekin shahrida) boʼlajak uchinchi xalqaro hamkorlik forumi arafasida oʼtkazilishi rejalashtirilgan.
Davra suhbatida Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy Xalq Respublikasi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari, yetakchi tahlil markazlari va ilmiy-tadqiqot institutlarining milliy va xalqaro ekspertlari ishtirok etadi.
Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy oʼrtasidagi turli sohalardagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilish, shuningdek, “Bir makon va bir yoʼl” tashabbusi doirasida mamlakatlar oʼrtasidagi amaliy sheriklikni oshirish boʼyicha aniq taklif va tavsiyalar ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Mazkur tashabbusga koʼrsatilayotgan qiziqish va qoʼllab-quvvatlash tufayli Markaziy Osiyo mamlakatlari va XXR oʼrtasidagi oʼn yillik davr mobaynida oʼzaro manfaatli barcha sohalarda hamkorlik sezilarli darajada mustahkamlandi va kengaydi.
Joriy yilning 18-19 may kunlari Sian shahrida boʼlib oʼtgan Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy Xalq Respublikasi Davlat rahbarlarining sammiti hamda uning yakunlari boʼyicha imzolangan Sian deklaratsiyasi yana bir bor tomonlarning “Bir makon va bir yoʼl” doirasidagi munosabatlarni mustahkamlash va Markaziy Osiyo davlatlarining milliy rivojlanish strategiyalarini moslashtirishga sodiqligini tasdiqladi.
Xalqaro davra suhbatini oʼtkazish “Bir makon va bir yoʼl” loyihasining Markaziy Osiyo va Xitoy mamlakatlari uchun ahamiyati va dolzarbligini ekspertlar darajasida muhokama qilish, davlat organlari, ishbilarmon doiralar, ilmiy va jamoat tashkilotlari vakillari oʼrtasidagi aloqalarni kengaytirish va tajriba almashishga yordam beradi.

Анонс «круглого стола» на тему «Один пояс и один путь: новые возможности для стран Центральной Азии».
11 октября 2023 г. в Международном институте Центральной Азии состоится «круглый стол» на тему «Один пояс и один путь: новые возможности для стран Центральной Азии», посвящённый 10-летию данной инициативы.
Мероприятие планируется провести в преддверии предстоящего Третьего форума международного сотрудничества «Один пояс – один путь» (г. Пекин).
На «круглом столе» примут участие главы дипломатических представительств стран Центральной Азии и КНР, национальные и международные эксперты ведущих аналитических центров и научно-исследовательских институтов.
Предусматривается обсуждение текущего состояния и перспектив сотрудничества стран Центральной Азии с Китаем в различных сферах, а также выработка конкретных предложений и рекомендаций по наращиванию практического партнёрства между странами в рамках инициативы «ОПОП».
Благодаря заинтересованности и поддержке данной инициативы, сотрудничество между странами Центральной Азии и КНР за десятилетний период значительно укрепилось и расширилось по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Состоявшийся 18-19 мая т. г. Сиане саммит Глав государств стран Центральной Азии и КНР, а также подписанная по итогам Сианьская декларация ещё раз подтвердила приверженность сторон укреплять отношения в рамках ОПОП и сопряжение национальных стратегий развития государств Центральной Азии.
Проведение международного «круглого стола» позволит обсудить на экспертном уровне значимость и актуальность проекта ОПОП для стран Центральная Азия и КНР, а содействовать расширению контактов и обмену опытом между представителями государственных органов, бизнес-сообщества, научных и общественных организаций.