O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun Toshkent shahriga kelgan Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida Turkmaniston Prezidenti Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari hamda oliy darajadagi kelishuvlar ijrosi batafsil ko‘rib chiqildi.
Tomonlar O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va chuqurlashgan strategik sheriklik izchil rivojlanib, mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Savdo, sanoat, energetika, suv xo‘jaligi, transport va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlik kengaymoqda.
Hududlararo va madaniy-gumanitar aloqalar faol. Joriy yil oktyabr oyida Turkmaniston va O‘zbekiston madaniyat kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Ikki mamlakat Prezidentlari mintaqaviy kun tartibi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqdilar.

Президенты Узбекистана и Туркменистана рассмотрели вопросы дальнейшего углубления отношений стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, прибывшим в город Ташкент для участия в саммите Организации экономического сотрудничества.
В начале беседы Президент Туркменистана передал приветствия и наилучшие пожелания от Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухаммедова.
Были обстоятельно рассмотрены актуальные  вопросы двусторонней повестки в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
Стороны с удовлетворением отметили последовательное развитие и укрепление узбекско-туркменского многопланового сотрудничества и углубленного стратегического партнерства.
Расширяется практическое взаимодействие в области торговли, промышленности, энергетики, водного хозяйства, транспорта и других приоритетных направлениях.
Активно осуществляются межрегиональный и культурно-гуманитарный обмены. В октябре текущего года успешно прошли Дни культуры Туркменистана в Узбекистане.
Президенты двух стран рассмотрели региональную повестку и вопросы сотрудничества в рамках многосторонних структур.