Lebap viloyatida 2023 yilda 10 milliard kub metrdan ortiq gaz qazib olindi
O'tgan yili Lebap viloyatida qazib olingan tabiiy gaz hajmi 10,9 milliard kub metrni tashkil etdi. Shu bilan birga, mamlakatning Sharqiy viloyatidagi gaz ishchilari ko'k yoqilg'ini qazib olish bo'yicha ishlab chiqarish rejasini noyabr oyida to'ldirishdi, bu vaqtda quyish 9,8 milliard kub metrdan oshdi.
Ta'kidlanishicha, hozirgi vaqtda ishlab chiqarish hajmini oshirishning etakchi omili viloyatda faoliyat yuritayotgan quduqlarni modernizatsiya qilishdir, ularning soni qariyb 91 donani tashkil etadi. Shu sababli, kunlik ishlab chiqarishning o'rtacha ko'rsatkichi kuniga 33 million kubometr gazni tashkil etdi.
Qazib olingan yoqilg'ining bir qismi "Turkmaniston — O'zbekiston — Qozog'iston — Xitoy"gaz quvuri orqali Xitoy bozoriga eksport qilindi.
Suyultirilgan gaz ishlab chiqarishga alohida e'tibor qaratilmoqda, buning uchun Lngni qabul qilish va saqlash uchun Naip va Gazjakdagi terminallar kapital ta'mirlanmoqda. Ushbu chora-tadbirlar mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirishga imkon beradi.