Qosim-Jomart Tokayev Majlisning qonun ijodkorligi faoliyati to'g'risida xabardor qilindi.
Yerlan Koshanovning so'zlariga ko'ra, sessiya boshlanganidan beri 35 ta qonun qabul qilingan va Senatga yuborilgan. Ular orasida "Milliy Fond – bolalar" dasturini amalga oshirishni tartibga soluvchi hujjatlar, shuningdek, yer qa'ridan foydalanish, biznes yuritish, bolalarga ustozlik qilish va xavfsizlik masalalari, zararli mehnat sharoitlari bo'lgan xodimlarga maxsus to'lovlarni ta'minlash masalalari ham bor.
Hozirgi vaqtda deputatlar 69 ta qonun loyihasini ko'rib chiqmoqdalar, ularning deyarli uchdan bir qismi Majlis a'zolari tomonidan boshlangan. Davlatimiz rahbarining topshirig'i bilan byudjet kodeksi, aholining kreditlanishini kamaytirish, uy-joy siyosati, davlat xaridlari, fan va texnologik siyosat, iste'molchilar huquqlarini himoya qilish, issiqlik energetikasi, ommaviy axborot vositalari, odam savdosiga qarshi kurashish va boshqa qonun loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
Eng dolzarb qonun loyihalari jamoatchilik palatasi majlislarida muhokama qilinadi.
Prezidentga Majilis tomonidan aholining moliyaviy savodxonligini oshirish bo'yicha parlament eshituvlari, tibbiy sug'urta tizimi holati bo'yicha hukumat soatlari, giyohvandlik jinoyatlariga qarshi kurash, savdo siyosatini rivojlantirish bo'yicha ma'lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, Majilis spikeri partiya fraksiyalari va bir mandatli deputatlarning faolligi oshganini ta'kidladi, bu esa parlament muhokamalari darajasini oshirdi. Deputatlar yil boshidan beri saylovchilar bilan uchrashish va davlat rahbarining odamlar hayotini yaxshilash bo'yicha topshiriqlari ijrosini nazorat qilish uchun mintaqalarga jo'nab ketishdi.
Bundan tashqari, Qosim-Jomart Tokayev parlament diplomatiyasi doirasida palata deputatlari faoliyati bilan tanishdi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari 2023-yilda Majlis faoliyati natijalarini ijobiy baholadi. Uning so'zlariga ko'ra, qabul qilingan qonunlar fuqarolarning hayot sifatini yaxshilashga bevosita ta'sir qiladi. Prezident, shuningdek, mamlakatdagi ijtimoiy-iqtisodiy o'zgarishlarga qaratilgan asosiy chora-tadbirlarni amalga oshirishga qaratilgan qonunlarni qabul qilish zarurligini ta'kidladi.

Президент Казахстана принял Председателя Мажилиса Ерлана Кошанова
Как сообщил Ерлан Кошанов, с начала сессии принято и направлено в Сенат 35 законов. Среди них документы, регулирующие реализацию программы «Нацфонд – детям», а также вопросы недропользования, ведения бизнеса, наставничества и безопасности детей, обеспечения специальной выплаты работникам с вредными условиями труда.
В настоящее время на рассмотрении депутатов находятся 69 законопроектов, из которых почти треть инициирована мажилисменами. По поручению Главы государства ведется работа над Бюджетным кодексом, законопроектами по снижению закредитованности населения, жилищной политике, государственным закупкам, науке и технологической политике, защите прав потребителей, теплоэнергетике, масс-медиа, противодействию торговле людьми и другими.
Наиболее актуальные проекты законов проходят обсуждение на заседаниях Общественной палаты.
Президенту была представлена информация о том, что Мажилисом проведены парламентские слушания по повышению финансовой грамотности населения, правительственные часы по состоянию системы медицинского страхования, противодействию наркопреступности, развитию торговой политики.
Спикер Мажилиса также отметил возросшую активность партийных фракций и депутатов-одномандатников, что повысило уровень парламентских дискуссий. Депутаты с начала года выехали в регионы для встреч с избирателями и осуществления контроля за исполнением поручений Главы государства по улучшению жизни людей.
Кроме того, Касым-Жомарт Токаев был ознакомлен с деятельностью депутатов Палаты в рамках парламентской дипломатии.
В завершение встречи Глава государства положительно оценил итоги работы Мажилиса в 2023 году. По его словам, принятые законы оказывают прямое влияние на повышение качества жизни граждан. Президент также подчеркнул необходимость принятия законов, нацеленных на реализацию основных мер курса на социально-экономические преобразования в стране.