Qosim-Jomart Tokayev Majlisning qonun ijodkorligi faoliyati to'g'risida xabardor qilindi.
Yerlan Koshanovning so'zlariga ko'ra, sessiya boshlanganidan beri 35 ta qonun qabul qilingan va Senatga yuborilgan. Ular orasida "Milliy Fond – bolalar" dasturini amalga oshirishni tartibga soluvchi hujjatlar, shuningdek, yer qa'ridan foydalanish, biznes yuritish, bolalarga ustozlik qilish va xavfsizlik masalalari, zararli mehnat sharoitlari bo'lgan xodimlarga maxsus to'lovlarni ta'minlash masalalari ham bor.
Hozirgi vaqtda deputatlar 69 ta qonun loyihasini ko'rib chiqmoqdalar, ularning deyarli uchdan bir qismi Majlis a'zolari tomonidan boshlangan. Davlatimiz rahbarining topshirig'i bilan byudjet kodeksi, aholining kreditlanishini kamaytirish, uy-joy siyosati, davlat xaridlari, fan va texnologik siyosat, iste'molchilar huquqlarini himoya qilish, issiqlik energetikasi, ommaviy axborot vositalari, odam savdosiga qarshi kurashish va boshqa qonun loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
Eng dolzarb qonun loyihalari jamoatchilik palatasi majlislarida muhokama qilinadi.
Prezidentga Majilis tomonidan aholining moliyaviy savodxonligini oshirish bo'yicha parlament eshituvlari, tibbiy sug'urta tizimi holati bo'yicha hukumat soatlari, giyohvandlik jinoyatlariga qarshi kurash, savdo siyosatini rivojlantirish bo'yicha ma'lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, Majilis spikeri partiya fraksiyalari va bir mandatli deputatlarning faolligi oshganini ta'kidladi, bu esa parlament muhokamalari darajasini oshirdi. Deputatlar yil boshidan beri saylovchilar bilan uchrashish va davlat rahbarining odamlar hayotini yaxshilash bo'yicha topshiriqlari ijrosini nazorat qilish uchun mintaqalarga jo'nab ketishdi.
Bundan tashqari, Qosim-Jomart Tokayev parlament diplomatiyasi doirasida palata deputatlari faoliyati bilan tanishdi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari 2023-yilda Majlis faoliyati natijalarini ijobiy baholadi. Uning so'zlariga ko'ra, qabul qilingan qonunlar fuqarolarning hayot sifatini yaxshilashga bevosita ta'sir qiladi. Prezident, shuningdek, mamlakatdagi ijtimoiy-iqtisodiy o'zgarishlarga qaratilgan asosiy chora-tadbirlarni amalga oshirishga qaratilgan qonunlarni qabul qilish zarurligini ta'kidladi.

The President of Kazakhstan received Chairman of the Mazhilis Yerlan Koshanov
According to Yerlan Koshanov, 35 laws have been adopted and sent to the Senate since the beginning of the session. Among them are documents regulating the implementation of the National Fund for Children program, as well as issues of subsoil use, business management, mentoring and child safety, ensuring special payments to employees with harmful working conditions.
Currently, 69 draft laws are under consideration by deputies, of which almost a third were initiated by the Mazhilismen. On behalf of the Head of State, work is underway on the Budget Code, draft laws on reducing the debt burden of the population, housing policy, public procurement, science and technology policy, consumer protection, thermal energy, mass media, combating human trafficking and others.
The most relevant draft laws are discussed at meetings of the Public Chamber.
The President was informed that the Mazhilis was held parliamentary hearings on improving financial literacy of the population, government hours on the state of the health insurance system, countering drug crime, and developing trade policy.
The Speaker of the Mazhilis also noted the increased activity of party factions and single-mandate deputies, which increased the level of parliamentary discussions. Since the beginning of the year, deputies have traveled to the regions to meet with voters and monitor the execution of the instructions of the Head of State to improve people's lives.
In addition, Kassym-Jomart Tokayev was familiarized with the activities of the deputies of the Chamber within the framework of parliamentary diplomacy.
At the end of the meeting, the Head of State positively assessed the results of the work of the Mazhilis in 2023. According to him, the adopted laws have a direct impact on improving the quality of life of citizens. The President also stressed the need to adopt laws aimed at implementing the main measures of the course for socio-economic transformation in the country.