Turkmengaz va ADNOC Abu-Dabida o'zaro munosabatlarni rivojlantirishga kelishib oldilar
Turkmaniston Xalk maslaxati raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning Birlashgan Arab Amirliklariga qilgan ish tashrifining eng muhim natijasi turkman rahbarining do'stona mamlakatda bo'lgan ikkinchi kunida imzolangan bir qator hujjatlar bo'ldi. Ular orasida "Turkmangaz" Davlat konserni va Abu-Dabi milliy neft kompaniyasi (ADNOC) o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi mavjud.
Energosferadagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash bo'yicha ushbu dolzarb hujjat Turkmaniston va Birlashgan Amirliklarning "Galkynyş" supergigant konining uchinchi bosqichini o'zlashtirish uchun investitsiya sheriklarini jalb qilish niyatini va ularning eksport gaz ta'minotini diversifikatsiya qilish uchun mo'ljallangan gaz quvurlari infratuzilmasini qurishda ishtirok etishini aks ettiradi.
Yoqilg'i-energetika sohasidagi Turkmaniston-amirlik munosabatlarining huquqiy bazasi, shuningdek, "Turkmangaz" davlat kompaniyasi va ADNOC o'rtasida imzolangan hamkorlik memorandumi bilan boyitildi, unda tomonlarning atmosferaga metan chiqindilarini kamaytirish sohasida qo'shma ilmiy-texnik va iqtisodiy hamkorlik imkoniyatlarini o'rganish istagi bildirildi.