"O'tgan yilning oxiri va shu yilning boshida deyarli butun mamlakat bo'ylab yog'ingarchilik ko'p bo'lgan. Bugungi kunda qor bilan qoplangan maydon mamlakat hududining qariyb 90 foizini tashkil etadi. Bularning barchasi faol suv toshqini xavfini sezilarli darajada oshiradi.", dedi Alixan Smailov.
Shu munosabat bilan Vazirlar Mahkamasi rahbari mintaqalar hokimlari ushbu muammoga alohida e'tibor qaratishlari va bu boradagi ishlarini faollashtirishlari kerakligini ta'kidladi.
"Suv resurslari vazirligi allaqachon suv omborlarini to'ldirish hajmini aniqlashi va ular ustidan doimiy nazoratni ta'minlashi kerak. Qo'shni davlatlar bilan suv sarfi va transchegaraviy daryolarda tahdidlar paydo bo'lishi to ' g 'risidagi ma' lumotlarni muntazam ravishda almashishni tashkil etsin".
Shu bilan birga, Bosh vazir o'tgan yilning avgust oyida toshqin davriga tayyorgarlik ko'rish bo'yicha tadbirlarni oldindan va sifatli o'tkazishni ta'minlashni buyurganini esladi.
Shuningdek, u o'tgan yili mamlakatning Janubiy mintaqalarida toshqin holatlarining murakkablashishiga drenaj kanallari, ariqlar va aholi punktlari atrofida himoya qulashlarining yo'qligi sabab bo'lganini qo'shimcha qildi. Shu sababli, Janubiy va g'arbiy mintaqalar o'tmishdagi toshqin tajribasi va yangi prognozlarni hisobga olgan holda yuqori ogohlantirish rejimiga o'tishlari kerak.
Umuman olganda, bosh vazirning ta'kidlashicha, favqulodda vaziyatlar vazirligi manfaatdor davlat idoralari va hokimlar bilan birgalikda fevral oyida "Ko'ktem-2024" mashqlarini o'tkazishi va toshqin holatini murakkablashtirishda aniq harakatlar algoritmini ishlab chiqishi kerak. Shuningdek, siz portlovchi moddalar va inert materiallarning kerakli zaxiralarini tayyorlashingiz, ogohlantirish tizimlarining tayyorligini tekshirishingiz kerak.