Prezident matbuot xizmati xabar berishicha, Japarov uchrashuv davomida Qirg'iziston va Turkiya o'rtasida turli yo'nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning ijobiy dinamikasini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Shu bilan birga, Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog'anning Qirg'izistonga rejalashtirilgan tashrifi, shuningdek, uning doirasida ikki mamlakat o'rtasidagi strategik hamkorlik Oliy Kengashining Majlisi o'tkazilishi muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik haqida gapirar ekan, davlatimiz rahbari Anqara shahrida bo'lib o'tadigan Qirg'iziston-Turkiya hukumatlararo komissiyasining iqtisodiy kun tartibini ilgari surish bo'yicha yig'ilishi muhimligini ta'kidladi.
Tomonlar sog'liqni saqlash, energetika va moliya sektori va mintaqaviy xavfsizlikni o'z ichiga olgan ikki tomonlama kun tartibi va ko'p tomonlama hamkorlikning bir qator boshqa masalalarini muhokama qildilar.
Xakan Fidan Qirg'iziston prezidentiga mehmondo'stligi uchun minnatdorchilik bildirdi. Uning ta'kidlashicha, ikki mamlakat rahbarlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari tufayli so'nggi yillarda o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishda muhim natijalarga erishildi.

Президент Садыр Жапаров принял министра иностранных дел Турции Хакана Фидана
Как сообщила пресс-служба президента, в ходе встречи Жапаров с удовлетворением отметил положительную динамику развития двустороннего сотрудничества между Кыргызстаном и Турцией по всему спектру направлений.
Вместе с тем стороны обсудили планируемый визит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Кыргызстан, а также проведение в рамках него заседания Высшего совета стратегического сотрудничества между двумя странами.
Говоря о торгово-экономическом сотрудничестве, глава государства подчеркнул важность предстоящего заседания кыргызско-турецкой Межправительственной комиссии в городе Анкара в плане продвижения экономической повестки.
Стороны обсудили ряд других вопросов как двусторонней повестки дня, так и многостороннего взаимодействия, в том числе в сфере здравоохранения, энергетики и финансового сектора, а также региональной безопасности.
Хакан Фидан выразил благодарность президенту Кыргызстана за гостеприимство. Он подчеркнул, что благодаря совместным усилиям лидеров двух стран в последние годы достигнуты значительные результаты в расширении взаимовыгодного сотрудничества.