Prezident matbuot xizmati xabar berishicha, Japarov uchrashuv davomida Qirg'iziston va Turkiya o'rtasida turli yo'nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning ijobiy dinamikasini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Shu bilan birga, Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog'anning Qirg'izistonga rejalashtirilgan tashrifi, shuningdek, uning doirasida ikki mamlakat o'rtasidagi strategik hamkorlik Oliy Kengashining Majlisi o'tkazilishi muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik haqida gapirar ekan, davlatimiz rahbari Anqara shahrida bo'lib o'tadigan Qirg'iziston-Turkiya hukumatlararo komissiyasining iqtisodiy kun tartibini ilgari surish bo'yicha yig'ilishi muhimligini ta'kidladi.
Tomonlar sog'liqni saqlash, energetika va moliya sektori va mintaqaviy xavfsizlikni o'z ichiga olgan ikki tomonlama kun tartibi va ko'p tomonlama hamkorlikning bir qator boshqa masalalarini muhokama qildilar.
Xakan Fidan Qirg'iziston prezidentiga mehmondo'stligi uchun minnatdorchilik bildirdi. Uning ta'kidlashicha, ikki mamlakat rahbarlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari tufayli so'nggi yillarda o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishda muhim natijalarga erishildi.

President Sadyr Zhaparov met with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan on 9 January.
According to the President's press service, during the meeting Zhaparov noted with satisfaction the positive dynamics of bilateral cooperation between Kyrgyzstan and Turkey in the whole range of areas.
At the same time, the sides discussed the planned visit of Turkish President Recep Tayyip Erdogan to Kyrgyzstan, as well as the holding of a meeting of the Supreme Council of Strategic Cooperation between the two countries.
Speaking about trade and economic cooperation, the head of state stressed the importance of the upcoming meeting of the Kyrgyz-Turkish Intergovernmental Commission in Ankara in terms of advancing the economic agenda.
The sides discussed a number of other issues both on the bilateral agenda and multilateral co-operation, including healthcare, energy and financial sectors, as well as regional security.
Hakan Fidan expressed gratitude to the President of Kyrgyzstan for his hospitality. He emphasised that thanks to the joint efforts of the leaders of the two countries, significant results have been achieved in recent years in expanding mutually beneficial cooperation.