Turkmaniston va MDH hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
Turkmanistonning Rossiyadagi elchisi Esen Aydogdiyev MDH bosh kotibi Sergey Lebedev bilan uchrashuv o'tkazdi, unda tomonlar Turkmanistonning Hamdo'stlik doirasidagi integratsiya jarayonlarida ishtirok etish masalalarini muhokama qildilar.
Xususan, MDH Ijroiya qo'mitasining Moskva bo'limidagi uchrashuvda Turkmanistonning tashkilot bilan hamkorligini kengaytirish istiqbollari ko'rib chiqildi, shuningdek, joriy yil uchun qo'shma tadbirlar jadvali kelishib olindi.
O'zining neytral maqomini hisobga olgan holda, Turkmaniston MDHning assotsiatsiyalangan a'zosi bo'lib, Hamdo'stlik davlatlari bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo'yicha muntazam tashabbuslar bilan shug'ullanadi.

Туркменистан и СНГ обсудили расширение сотрудничества
Посол Туркменистана в России Эсен Айдогдыев провел встречу с генеральным секретарем СНГ Сергеем Лебедевым, в ходе которой стороны обсудили вопросы участия Туркменистана в интеграционных процессах в рамках Содружества.
В частности, на встрече в московском отделении Исполкома СНГ рассматривались перспективы расширения сотрудничества Туркменистана с организацией, а также был согласован график совместных мероприятий на текущий год.
С учётом своего нейтрального статуса, Туркменистан является ассоциированным членом СНГ и регулярно выступает с инициативами по расширению и углублению практического взаимодействия с государствами Содружества.