2024 yilda Tojikiston MDHning moddiy merosni muhofaza qilish bo'yicha ekspertlar Kengashiga raislik qiladi
2024 yilda Tojikiston Respublikasi Mustaqil davlatlar Hamdo'stligi (MDH) ekspertlarining moddiy merosni himoya qilish bo'yicha Kengashiga raislik qiladi.
Avvalroq Tojikiston Milliy muzeyi direktorining birinchi o'rinbosari Sherali Xodjazoda Rossiya poytaxtida bo'lib o'tgan "madaniy meros bo'yicha xalqaro kengash" ning ettinchi yig'ilishida ishtirok etgan va "globallashuv va milliy moddiy va ma'naviy merosni himoya qilish"mavzusida ma'ruza qilgan edi.
"Madaniy meros bo'yicha xalqaro kengash "ning yettinchi majlisida Rossiya, Tojikiston, O'zbekiston, Qozog'iston, Eron, Xitoy, Filippin, Koreya Respublikasi, Kuba, Meksika, Aljir, Italiya, Turkiya, Peru, shuningdek, YUNESKO va IKOMOS vakolatxonalari soha ekspertlari ishtirok etdi.
Uchrashuv doirasida tadbir homiylari tomonidan "ikomos — Rossiya Milliy komissiyasining II xalqaro simpoziumi" tashkil etildi, unda "ustoz va shogird yili" yakunlari, "IV xalqaro yoshlar forumi" milliy merosni himoya qilish yo'nalishida yosh daholarni kashf etish bo'yicha o'tkazildi. Tojikiston vakili ishda faol ishtirok etganini hisobga olib, IKOMOS — Rossiya Milliy komissiyasining minnatdorchiligiga sazovor bo'ldi.

В 2024 году Таджикистан будет председательствовать в Правлении экспертов СНГ в сфере охраны материального наследия
В 2024 году Республика Таджикистан будет председательствовать в Правлении экспертов Содружества Независимых государств (СНГ) по защите материального наследия.
Ранее первый заместитель директора Национального музея Таджикистана Шерали Ходжазода принял участие в седьмом заседании «Международного совета по культурному наследию», которое состоялось в столице России, и выступил с докладом на тему «Глобализация и защита национального материального и духовного наследия».
В седьмом заседании «Международного совета по культурному наследию» приняли участие отраслевые эксперты из России, Таджикистана, Узбекистана, Казахстана, Ирана, Китая, Филиппин, Республики Корея, Кубы, Мексики, Алжира, Италии, Турции, Перу, а также представительства ЮНЕСКО и ИКОМОСА.
В рамках встречи спонсорами мероприятия был организован «II Международный симпозиум Национальной комиссии ИКОМОС — Россия», посвящённый подведению итогов «Года наставника и ученика», «IV Международный молодёжный форум» по открытию молодых гениев в направлении защиты национального наследия. С учётом активного участия в работе представитель Таджикистана был удостоен благодарности Национальной комиссии ИКОМОС — Россия.