2024 yilda Tojikiston MDHning moddiy merosni muhofaza qilish bo'yicha ekspertlar Kengashiga raislik qiladi
2024 yilda Tojikiston Respublikasi Mustaqil davlatlar Hamdo'stligi (MDH) ekspertlarining moddiy merosni himoya qilish bo'yicha Kengashiga raislik qiladi.
Avvalroq Tojikiston Milliy muzeyi direktorining birinchi o'rinbosari Sherali Xodjazoda Rossiya poytaxtida bo'lib o'tgan "madaniy meros bo'yicha xalqaro kengash" ning ettinchi yig'ilishida ishtirok etgan va "globallashuv va milliy moddiy va ma'naviy merosni himoya qilish"mavzusida ma'ruza qilgan edi.
"Madaniy meros bo'yicha xalqaro kengash "ning yettinchi majlisida Rossiya, Tojikiston, O'zbekiston, Qozog'iston, Eron, Xitoy, Filippin, Koreya Respublikasi, Kuba, Meksika, Aljir, Italiya, Turkiya, Peru, shuningdek, YUNESKO va IKOMOS vakolatxonalari soha ekspertlari ishtirok etdi.
Uchrashuv doirasida tadbir homiylari tomonidan "ikomos — Rossiya Milliy komissiyasining II xalqaro simpoziumi" tashkil etildi, unda "ustoz va shogird yili" yakunlari, "IV xalqaro yoshlar forumi" milliy merosni himoya qilish yo'nalishida yosh daholarni kashf etish bo'yicha o'tkazildi. Tojikiston vakili ishda faol ishtirok etganini hisobga olib, IKOMOS — Rossiya Milliy komissiyasining minnatdorchiligiga sazovor bo'ldi.