Qirg'iziston va O'zbekiston favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish sohasida hamkorlik qiladi. Qonun imzolandi
Prezident Sadir Japarov "Qirg'iziston Vazirlar Mahkamasi va O'zbekiston hukumati o'rtasida 2023 yil 27 yanvarda Bishkek shahrida imzolangan favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish bo'yicha hamkorlik to'g'risidagi bitimni ratifikatsiya qilish to'g'risida"gi qonunni imzoladi.
Qonun loyihasi Jogorku Kenesh tomonidan 2023 yil 29 noyabrda qabul qilingan.
Qonun yuqoridagi bitim kuchga kirishi uchun zarur bo'lgan ichki tartib-qoidalarni bajarish uchun qabul qilingan.
Shartnoma favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish sohasidagi hamkorlikni tashkil etish, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish, yuzaga kelishi mumkin bo'lgan favqulodda vaziyatlarga tayyorlik va javob berishni ta'minlash, shuningdek tabiiy va texnogen favqulodda vaziyatlarning oqibatlarini bartaraf etish bo'yicha o'zaro yordam ko'rsatishga qaratilgan.
Shuningdek, bitim favqulodda vaziyatlarning oqibatlarini bartaraf etish masalalarini birgalikda va tezkor hal etish, tajriba, axborot va texnologiyalar almashinuvini amalga oshirish, shuningdek, ikki davlat o'quv yurtlarida favqulodda vaziyatlarni boshqarish sohasida mutaxassislarni tayyorlash, aholi va hududlarni tabiiy va texnogen favqulodda vaziyatlardan himoya qilish sohasida Qirg'iziston va O'zbekiston xalqlari manfaati uchun qo'shma loyihalarni amalga oshirish imkonini beradi.
Qonun rasmiy e'lon qilingan kundan boshlab kuchga kiradi.