Bizda eng yuqori davrlarda elektr energiyasi tanqisligi mavjud. Bu haqda Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov hukumat majlisida ma'lum qildi.
"Elektr energetikasi tarmog'i mamlakat hayotini qo'llab-quvvatlash va iqtisodiyotni samarali rivojlantirishning asosidir. Davlat rahbari o'z murojaatnomasida kamida 14 GVt quvvatga ega qo'shimcha quvvatlarni joriy etishni ta'minlashni buyurdi. Bu, shuningdek, YaIMning 2 baravar o'sishi maqsadiga erishish uchun zarurdir. Buning uchun bizga energetika sanoatining jadal rivojlanishi kerak", dedi A. Smailov.
Shuningdek, elektr tarmog'idagi nomutanosiblik uning ishlamay qolishiga va yirik sanoat korxonalari uchun elektr energiyasining etishmasligiga olib kelishini ta'kidladi vazirlar Mahkamasi rahbari.
"Qozog'istonda energiya iste'moli faqat o'sishi prognoz qilinmoqda. Shu sababli, mamlakatning energiya balansiga g'arbiy viloyatlarning gaz quvvatlarini jalb qilish bo'yicha ishlar olib borilmoqda. Shimoliy va Janubiy zonalarda avlod ko'paymoqda. ",- dedi A. Smailov.
Shuningdek, bosh vazir, qayta tiklanadigan energetikaning 15% ulushiga erishish uchun 2030 yilga qadar Total Energies, Acwa Power va Masdar strategik investorlari bilan yirik loyihalar amalga oshirilishini qo'shimcha qildi.
Umuman olganda, 2035 yilgacha Qozog'istonning yagona elektr energetika tizimiga 26 GVt ga yaqin bazaviy va manevrli avlodni kiritish rejalashtirilgan.

Нам нужно опережающее развитие энергетической отрасли – А.Смаилов
Мы уже имеем дефицит электрической энергии в пиковые периоды. Об этом заявил Премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов на заседании Правительства.
«Электроэнергетическая отрасль является основой жизнеобеспечения страны и эффективного развития экономики. Глава государства в своём послании поручил обеспечить ввод дополнительных мощностей в объёме не менее 14 ГВт. Это также необходимо для достижения цели по росту ВВП в 2 раза. Для этого нам нужно опережающее развитие энергетической отрасли», — сказал А.Смаилов.
Глава Кабмина также отметил, что дисбаланс энергосистемы приводит к сбоям в ее работе и нехватке электроэнергии для крупных промышленных предприятий.
«По прогнозам, энергопотребление в Казахстане будет только расти. Поэтому ведётся работа по вовлечению в энергобаланс страны газовых мощностей западных областей. Наращивается генерация в Северной и Южной зонах. «, — сообщил А.Смаилов.
Премьер-министр также добавил, что в целях достижения 15%-й доли возобновляемых источников энергии к 2030 году будут реализованы крупные проекты со стратегическими инвесторами Total Energies, Acwa Power и Masdar.
В целом до 2035 года планируется ввод порядка 26 ГВт базовой и маневренной генерации в Единую электроэнергетическую систему Казахстана.