Japarov Qirg'izistonning Yevropa Ittifoqi bilan mintaqalararo va ikki tomonlama darajadagi hamkorligini rivojlantirishning faol dinamikasini qayd etdi.
Davlat rahbari va Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Qirg'iziston Respublikasi uchun ustuvor loyihalar, investitsiyalar, moliyalashtirish, bank munosabatlari istiqbollari va mintaqaviy xavfsizlik masalalarini o'z ichiga olgan keng ko'lamli masalalarni muhokama qildilar.
Prezident Qirg'iziston uchun 29-30 yanvar kunlari Bryusselda bo'lib o'tadigan va transport aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan bo'lajak investorlar forumi muhimligini ta'kidladi.
Qirg'iziston Respublikasida inson huquqlarini muhokama qilar ekan, davlat rahbari faol fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari erkinligi va internetga cheksiz kirishni ta'kidlab, onlayn makonda ishonchli ma'lumotlarning muhimligini ta'kidladi.
Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Margaritis Skinam o'z navbatida Markaziy Osiyodagi ijobiy o'zgarishlarning muhimligini ta'kidlab, Qirg'iziston Respublikasi bilan hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini bildirdi. Uning ta'kidlashicha, Evropa komissiyasi ushbu ijobiy tendentsiyalarni faol ravishda qo'llab-quvvatlab, hozirgi davrni tarixiy lahza deb biladi.
M. Skinas moliyaviy-iqtisodiy sheriklik sohasida hamkorlik mustahkamlanishiga ishonch bildirdi. Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti uning Qirg'izistonga tashrifi iqlim loyihalari, raqamlashtirish va transport yo'laklarini rivojlantirishga qaratilganini ta'kidladi. U Yevropa komissiyasining Qirg'izistonning ushbu sohalardagi kuchli tomonlarini qo'llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidladi.