Qozog'iston Respublikasi bosh vaziri A. Smailov TAV Airports Holding kompaniyasi prezidenti S. Kaptan bilan uchrashuv o'tkazdi
Olmaota aeroportining yangi xalqaro terminalini qurish va Qozog'istonda bir qator boshqa infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalari Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov va TAV Airports Holding kompaniyasi prezidenti Serkan Kaptan bilan muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida Hukumat respublikaning transport-logistika salohiyatini oshirishga katta e'tibor qaratayotgani ta'kidlandi. Shu munosabat bilan Olmaotada yangi xalqaro terminal qurilishi kabi yirik loyihani amalga oshirish strategik ahamiyatga ega.
"Biz uning ochilishi yo'lovchilar oqimini sezilarli darajada oshirish, parvozlar geografiyasini kengaytirish, Metropol aholisi va mehmonlarini sifatli xizmatlar va yuqori darajadagi qulaylik bilan ta'minlash imkonini beradi deb umid qilamiz", dedi A. Smailov.
TAV Airports Holding rahbari loyihaning borishi haqida yangilangan ma'lumotlarni taqdim etdi. Shunday qilib, bugungi kunda qurilish ishlari 87 foizga yakunlandi. Yangi terminal joriy yilning iyun oyida ochilishi rejalashtirilgan.
Umuman olganda, o'tgan yili Olmaota aeroportida yo'lovchilar oqimining rekord darajasi qayd etildi. Amaldagi terminal keyinchalik faqat ichki reyslar uchun ishlatiladi. Shu bilan birga, ikkala terminalning salohiyati yiliga 14 million yo'lovchiga etadi. Havo porti orqali yuk oqimi hajmi 100 ming tonnaga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Bosh vazir Olmaota aeroporti temir yo'l va avtomobil yo'llarini o'z ichiga olgan to'liq multimodal transport-logistika markazi sifatida rivojlanishi kerakligini ta'kidladi.