Serdar Berdimuhamedovning ta'kidlashicha, vitse-Prezidentining Ashxobodga tashrifi va uning doirasida turkman hamkasblari bilan o'tkazilgan muzokaralar Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi hamkorlikning yangi yo'nalishlari va istiqbollarini muhokama qilish imkonini beradi.
Ta'kidlanishicha, bugungi kunda Yevropaning yetakchi kompaniyalari Turkmaniston iqtisodiyotining ko'plab sohalarida: neft va gaz sanoati, elektr energetikasi, qurilish, aloqa va aloqa sohalarida namoyish etilmoqda.
Serdar Berdimuhamedov va Margaritis Shinas asosiy yo'nalishlarda o'zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va shu nuqtai nazardan yanvar oyi oxirida Bryusselda bo'lib o'tadigan barqaror transport bo'yicha investitsiya forumiga e'tibor qaratildi.
Turkmaniston ushbu forum ishida faol ishtirok etish niyatida, chunki mintaqalar o'rtasidagi transport-logistika o'zaro ta'siri Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlik qilish uchun katta imkoniyatlar ochadi va Trans-Kaspiy transport yo'lagini Markaziy Osiyo va Evropani bog'laydigan multimodal, barqaror va raqobatbardosh yo'nalishga aylantirishga imkon beradi.

Сердар Бердымухамедов принял вице-президента Европейской комиссии Маргаритиса Схинаса
Президент Сердар Бердымухамедов принял в среду, вице-президента Европейской комиссии Маргаритиса Схинаса. Гость передал главе государства приветствия от руководителей Европейского Союза и выразил заинтересованность ЕС в расширении диалога с Туркменистаном.
Сердар Бердымухамедов заявил, что визит вице-президента ЕК в Ашхабад и проведённые в его рамках переговоры с туркменскими коллегами позволят обсудить новые направления и перспективы сотрудничества между Туркменистаном и Европейским Союзом.
Было отмечено, что ведущие европейские компании сегодня представлены во многих секторах туркменской экономики: в нефтегазовой промышленности, электроэнергетике, строительстве, в отрасли связи и коммуникаций.
Сердар Бердымухамедов и Маргаритис Схинас обговорили перспективы взаимодействия на ключевых направлениях, и в этом контексте было уделено внимание предстоящему в конце января в Брюсселе инвестиционному форуму по устойчивому транспорту «ЕС-ЦА».
Туркменистан намерен принять активное участие в работе данного форума, поскольку транспортно-логистическое взаимодействие между регионами откроет большие возможности для сотрудничества с Евросоюзом и позволит превратить Транскаспийский транспортный коридор, в мультимодальный, стабильный и конкурентоспособный маршрут, соединяющий Центральную Азию и Европу.