Serdar Berdimuhamedovning ta'kidlashicha, vitse-Prezidentining Ashxobodga tashrifi va uning doirasida turkman hamkasblari bilan o'tkazilgan muzokaralar Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi hamkorlikning yangi yo'nalishlari va istiqbollarini muhokama qilish imkonini beradi.
Ta'kidlanishicha, bugungi kunda Yevropaning yetakchi kompaniyalari Turkmaniston iqtisodiyotining ko'plab sohalarida: neft va gaz sanoati, elektr energetikasi, qurilish, aloqa va aloqa sohalarida namoyish etilmoqda.
Serdar Berdimuhamedov va Margaritis Shinas asosiy yo'nalishlarda o'zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar va shu nuqtai nazardan yanvar oyi oxirida Bryusselda bo'lib o'tadigan barqaror transport bo'yicha investitsiya forumiga e'tibor qaratildi.
Turkmaniston ushbu forum ishida faol ishtirok etish niyatida, chunki mintaqalar o'rtasidagi transport-logistika o'zaro ta'siri Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlik qilish uchun katta imkoniyatlar ochadi va Trans-Kaspiy transport yo'lagini Markaziy Osiyo va Evropani bog'laydigan multimodal, barqaror va raqobatbardosh yo'nalishga aylantirishga imkon beradi.