S. Berdimuhamedov: Turkmaniston Eronning neft va gaz sohasidagi takliflarini ko'rib chiqishga tayyor
Prezident Serdar Berdimuhamedov Eron Islom Respublikasi neft vaziri Javad Ojini qabul qildi.
Uchrashuv davomida Turkmaniston va iri o'rtasida do'stlik va yaxshi qo'shnichilik an'analariga asoslangan yuqori darajadagi hamkorlik qayd etildi. Bugungi kunda munosabatlarning rivojlanishiga ikki mamlakat hukumat delegatsiyalarining turli darajadagi ishchi tashriflari, savdo-iqtisodiy sohadagi aloqalar, yoqilg'i-energetika kompleksi, transport va aloqa liniyalari, qurilish va qishloq xo'jaligi hamda biznes hamjamiyatlari vakillari o'rtasidagi aloqalar yordam bermoqda.
Muhokamaning asosiy mavzusi neft va gaz sohasidagi o'zaro hamkorlik bo'lib, tomonlarning fikriga ko'ra, uni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar ochilmoqda.
1. Berdimuhamedov hamkorlikning yangi shakllari va usullarini izlash uchun ushbu soha mutaxassislari o'rtasida fikr almashish tarafdori bo'lib, turkman tomonining Eron sheriklarining barcha taklif va tashabbuslarini ko'rib chiqishga tayyorligini bildirdi.

S. Berdimuhamedov: Turkmenistan is ready to consider Iran's proposals in the oil and gas sector
President Serdar Berdimuhamedov received the Minister of Oil of the Islamic Republic of Iran Djavad Odji.
The meeting highlighted the high level of cooperation between Turkmenistan and the Islamic Republic of Iran, which is based on the traditions of friendship and good neighbourliness. Working visits of government delegations of the two countries at different levels, ties in trade and economic sphere, fuel and energy complex, transport and communications, construction and agriculture, as well as between representatives of business communities contribute to the development of relations.
The key topic of discussion was co-operation in the oil and gas sector, for the expansion of which, according to the parties, new opportunities are opening up.
Berdimuhamedov spoke in favour of an exchange of views between specialists in this sector to find new forms and methods of cooperation and expressed readiness of the Turkmen side to consider all proposals and initiatives of the Iranian partners.