Davlati rahbari Bosh vazir Alixan Smaylovni qabul qildi
Prezident Qozog'istonning 2023 yilgi rivojlanishining asosiy natijalari va ijtimoiy-iqtisodiy sohadagi islohotlarni amalga oshirish to'g'risidagi ma'ruzani tingladi. Shunday qilib, mamlakat iqtisodiyotining o'sishi 5,1% ni tashkil etdi. Asosiy kapitalga investitsiyalar hajmi 13,7 foizga o'sib, 39,5 milliard dollarni tashkil etdi, 2023 yilning 9 oyida 19,7 milliard dollar to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi. Kichik va o'rta biznesda band bo'lganlar soni 14 foizga (500 ming kishiga) 4,3 million kishiga yetdi.
Tashqi savdo aylanmasi 2,2 foizga o'sib, 126 milliard dollarni tashkil etdi, savdo balansining ijobiy saldosi 16 milliard dollardan oshdi.
Bugungi kunda investitsiya loyihalarining yagona hovuzini amalga oshirish davom etmoqda. O'tgan yil yakunlariga ko'ra, 1,8 trln tengega 298 ta loyiha ishga tushirildi. 2024 yilda 3,8 trln tengga yana 326 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan, shundan ishlab chiqarish sanoatida 1,2 trln tengga 180 ta loyiha amalga oshirilib, 15 ming yangi ish o'rni yaratilmoqda.
Bosh vazir tadbirkorlik sohasini rivojlantirish va investitsiya muhitini yaxshilash chora-tadbirlari, energetika va qurilish tarmoqlarida islohotlar o'tkazish, shuningdek, agrosanoat majmuasida yangi yondashuvlarni joriy etish haqida so'zlab berdi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha Q.-J. Tokayev mamlakatni yanada ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha bir qator topshiriqlar berdi.