Tashqi savdo aylanmasi 2,2 foizga o'sib, 126 milliard dollarni tashkil etdi, savdo balansining ijobiy saldosi 16 milliard dollardan oshdi.
Bugungi kunda investitsiya loyihalarining yagona hovuzini amalga oshirish davom etmoqda. O'tgan yil yakunlariga ko'ra, 1,8 trln tengega 298 ta loyiha ishga tushirildi. 2024 yilda 3,8 trln tengga yana 326 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan, shundan ishlab chiqarish sanoatida 1,2 trln tengga 180 ta loyiha amalga oshirilib, 15 ming yangi ish o'rni yaratilmoqda.
Bosh vazir tadbirkorlik sohasini rivojlantirish va investitsiya muhitini yaxshilash chora-tadbirlari, energetika va qurilish tarmoqlarida islohotlar o'tkazish, shuningdek, agrosanoat majmuasida yangi yondashuvlarni joriy etish haqida so'zlab berdi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha Q.-J. Tokayev mamlakatni yanada ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha bir qator topshiriqlar berdi.