Uchrashuvda davlatimiz rahbari Tojikistonning hozirgi iqtisodiy ahvoli va ikki davlat hamkorligining istiqbolli yo'nalishlarini taqdim etdi.
Ta'kidlanishicha, mamlakatning strategik maqsadlarini amalga oshirishga muvofiq katta investitsiya imkoniyatlari yaratildi, soliq va bojxona imtiyozlari, shuningdek kafolatlar berish mexanizmlari keng qo'llanilmoqda. Mamlakatning amaldagi qonunchiligida 240 dan ortiq kafolat va imtiyozlar, shu jumladan 110 dan ortiq soliq va bojxona imtiyozlari va investorlar uchun imtiyozlar belgilangan.
Energetika, transport, sanoat, qishloq xo'jaligi, aloqa, moliya, bank va turizmni yanada rivojlantirish bo'yicha muhim choralar ko'rilayotgani haqida xabar berildi. Shu bilan birga, Tojikiston barcha xalqaro moliyaviy tuzilmalar bilan samarali hamkorlikni qo'llab-quvvatlaydi va dunyoning 110 mamlakati bilan iqtisodiy aloqalarga ega. Shu tufayli bugungi kunda Tojikistonda qiymati 13,8 milliard dollardan ortiq bo'lgan 720 dan ortiq davlat investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.