Tojikiston va Qatar o'rtasidagi munosabatlar o'zaro ishonch va hurmat asosida rivojlanmoqda
Tojikiston Respublikasi prezidenti E. Rahmon Qatar davlatining biznes doiralari, investorlari va kompaniyalari bilan uchrashuv chog'ida Tojikiston va Qatar o'rtasidagi munosabatlar o'zaro ishonch va hurmat asosida rivojlanib borayotganini ma'lum qildi. Ushbu munosabatlarning asosiy maqsadi ikki do'stona mamlakat aholisining umumiy rivojlanishi va munosib hayotini ta'minlashdir.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari Tojikistonning hozirgi iqtisodiy ahvoli va ikki davlat hamkorligining istiqbolli yo'nalishlarini taqdim etdi.
Ta'kidlanishicha, mamlakatning strategik maqsadlarini amalga oshirishga muvofiq katta investitsiya imkoniyatlari yaratildi, soliq va bojxona imtiyozlari, shuningdek kafolatlar berish mexanizmlari keng qo'llanilmoqda. Mamlakatning amaldagi qonunchiligida 240 dan ortiq kafolat va imtiyozlar, shu jumladan 110 dan ortiq soliq va bojxona imtiyozlari va investorlar uchun imtiyozlar belgilangan.
Energetika, transport, sanoat, qishloq xo'jaligi, aloqa, moliya, bank va turizmni yanada rivojlantirish bo'yicha muhim choralar ko'rilayotgani haqida xabar berildi. Shu bilan birga, Tojikiston barcha xalqaro moliyaviy tuzilmalar bilan samarali hamkorlikni qo'llab-quvvatlaydi va dunyoning 110 mamlakati bilan iqtisodiy aloqalarga ega. Shu tufayli bugungi kunda Tojikistonda qiymati 13,8 milliard dollardan ortiq bo'lgan 720 dan ortiq davlat investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.

Relations between Tajikistan and Qatar are developing on the basis of mutual trust and respect
President of the Republic of Tajikistan E. Rahmon said during a meeting with business circles, investors and companies of the State of Qatar that relations between Tajikistan and Qatar are developing on the basis of mutual trust and respect. The ultimate goal of these relations is common development and ensuring a decent life for the residents of the two friendly countries.
At the meeting, the head of state presented the current economic situation of Tajikistan and prospective areas of co-operation between the two states.
It was noted that in accordance with the realisation of the country's strategic goals, great investment opportunities have been created, and mechanisms for granting tax and customs privileges and guarantees have been widely used. The current legislation of the country defines more than 240 types of guarantees and privileges, including more than 110 tax and customs privileges and incentives for investors.
It was informed that important measures were being taken to further develop energy, transport, industry, agriculture, communications, finance, banking and tourism. At the same time, Tajikistan maintains fruitful co-operation with all international financial structures and has economic ties with 110 countries of the world. Thanks to this, more than 720 public investment projects worth more than $13.8 billion are being implemented in Tajikistan today.