Tojikiston va Qatar o'rtasidagi munosabatlar o'zaro ishonch va hurmat asosida rivojlanmoqda
Tojikiston Respublikasi prezidenti E. Rahmon Qatar davlatining biznes doiralari, investorlari va kompaniyalari bilan uchrashuv chog'ida Tojikiston va Qatar o'rtasidagi munosabatlar o'zaro ishonch va hurmat asosida rivojlanib borayotganini ma'lum qildi. Ushbu munosabatlarning asosiy maqsadi ikki do'stona mamlakat aholisining umumiy rivojlanishi va munosib hayotini ta'minlashdir.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari Tojikistonning hozirgi iqtisodiy ahvoli va ikki davlat hamkorligining istiqbolli yo'nalishlarini taqdim etdi.
Ta'kidlanishicha, mamlakatning strategik maqsadlarini amalga oshirishga muvofiq katta investitsiya imkoniyatlari yaratildi, soliq va bojxona imtiyozlari, shuningdek kafolatlar berish mexanizmlari keng qo'llanilmoqda. Mamlakatning amaldagi qonunchiligida 240 dan ortiq kafolat va imtiyozlar, shu jumladan 110 dan ortiq soliq va bojxona imtiyozlari va investorlar uchun imtiyozlar belgilangan.
Energetika, transport, sanoat, qishloq xo'jaligi, aloqa, moliya, bank va turizmni yanada rivojlantirish bo'yicha muhim choralar ko'rilayotgani haqida xabar berildi. Shu bilan birga, Tojikiston barcha xalqaro moliyaviy tuzilmalar bilan samarali hamkorlikni qo'llab-quvvatlaydi va dunyoning 110 mamlakati bilan iqtisodiy aloqalarga ega. Shu tufayli bugungi kunda Tojikistonda qiymati 13,8 milliard dollardan ortiq bo'lgan 720 dan ortiq davlat investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.

Отношения между Таджикистаном и Катаром развиваются на основе взаимного доверия и уважения
Президент Республики Таджикистан Э.Рахмон в ходе встречи с бизнес-кругами, инвесторами и компаниями Государства Катар заявил, что отношения между Таджикистаном и Катаром развиваются на основе взаимного доверия и уважения. Конечной целью этих отношений является общее развитие и обеспечение достойной жизни жителей двух дружественных стран.
Глава государства на встрече представил текущее экономическое положение Таджикистана и перспективные направления сотрудничества двух государств.
Было отмечено, что в соответствии с реализацией стратегических целей страны, созданы большие инвестиционные возможности, широко используются механизмы предоставления налоговых и таможенных льгот, а также гарантий. Действующим законодательством страны определено более 240 наименований гарантий и льгот, в том числе более 110 налоговых и таможенных льгот и послаблений для инвесторов.
Было проинформировано, что принимаются важные меры для дальнейшего развития энергетики, транспорта, промышленности, сельского хозяйства, связи, финансов, банковского дела и туризма. Наряду с этим Таджикистан поддерживает плодотворное сотрудничество со всеми международными финансовыми структурами и имеет экономические связи со 110 странами мира. Благодаря этому сегодня в Таджикистане реализуется более 720 проектов государственных инвестиций на сумму более 13,8 млрд долларов.