Tashqi siyosat idoralari rahbarlari tor va kengaytirilgan formatlarda Tojikiston-Qozog'iston strategik sheriklik va siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi ittifoqchilik munosabatlarining holati va rivojlanish istiqbollarini batafsil muhokama qildilar, mintaqaviy xavfsizlik muammolari va ikki mamlakatning xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi o'zaro aloqalari to'g'risida fikr almashdilar.
Muzokaralarda Prezident E. Rahmonning 2023 yil may oyida Qozog'iston Respublikasiga davlat tashrifi yakunlari bo'yicha, xususan, savdo, energetika va investitsiyaviy hamkorlikni faollashtirish bo'yicha oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Muzokaralar davomida BMT, SHHT, MDH, KXShT doirasida Tojikiston va Qozog'iston tashabbuslarini ilgari surish masalalarida o'zaro yordam ko'rsatish yo'nalishi tasdiqlandi. YEXHT, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va boshqa ko'p tomonlama tuzilmalarning maslahat uchrashuvlari mexanizmi.