Dushanbe shahrida Tojikiston va Qozog'iston tashqi ishlar vazirlari o'rtasida muzokaralar bo'lib o'tdi
25 yanvar kuni Tojikiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri S. Muhriddin Tojikistonda rasmiy tashrif bilan Bosh vazir o'rinbosari, Qozog'iston Respublikasi tashqi ishlar vaziri M. Nurtleu bilan muzokaralar o'tkazdi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari tor va kengaytirilgan formatlarda Tojikiston-Qozog'iston strategik sheriklik va siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi ittifoqchilik munosabatlarining holati va rivojlanish istiqbollarini batafsil muhokama qildilar, mintaqaviy xavfsizlik muammolari va ikki mamlakatning xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi o'zaro aloqalari to'g'risida fikr almashdilar.
Muzokaralarda Prezident E. Rahmonning 2023 yil may oyida Qozog'iston Respublikasiga davlat tashrifi yakunlari bo'yicha, xususan, savdo, energetika va investitsiyaviy hamkorlikni faollashtirish bo'yicha oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Muzokaralar davomida BMT, SHHT, MDH, KXShT doirasida Tojikiston va Qozog'iston tashabbuslarini ilgari surish masalalarida o'zaro yordam ko'rsatish yo'nalishi tasdiqlandi. YEXHT, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va boshqa ko'p tomonlama tuzilmalarning maslahat uchrashuvlari mexanizmi.

В Душанбе состоялись переговоры между министрами иностранных дел Таджикистана и Казахстана
25 января, Министр иностранных дел Республики Таджикистан С.Мухриддин провёл переговоры с Заместителем Премьер-министра, Министром иностранных дел Республики Казахстан М.Нуртлеу, находящимся в Таджикистане с официальным визитом.
Главы внешнеполитических ведомств в узком и расширенном форматах подробно обсудили состояние и перспективы развития таджикско-казахстанских отношений стратегического партнёрства и союзничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, обменялись мнениями по проблематике региональной безопасности и взаимодействии двух стран в рамках международных и региональных организаций.
Особое внимание на переговорах было уделено реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне по итогам государственного визита Президента Э.Рахмона в Республику Казахстан в мае 2023 года, в частности, по активизации торгового, энергетического и инвестиционного взаимодействия.
В ходе переговоров была подтверждена линия на оказание взаимной поддержки в вопросах продвижения инициатив Таджикистана и Казахстана в рамках ООН, ШОС, СНГ, ОДКБ. ОБСЕ, механизма консультативных встреч глав государств Центральной Азии и других многосторонних структур.