Prezident Qirg'izistonga ko'chib o'tayotgan etnik qirg'izlarga davlat kafolatlari to'g'risidagi qonun o'zgarishlarni imzoladi
Prezident S. Japarov "Qirg'iziston Respublikasiga ko'chib o'tayotgan etnik qirg'izlarga davlat kafolatlari to'g'risida "Qirg'iziston Respublikasi Qonuniga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida"gi qonunni imzoladi.
Qonunda "qayrilman" va "qayrilman maqomi" tushunchalari qayta ko'rib chiqilgan bo'lib, ular huquqiy maqomdan tashqari, belgilangan namunadagi hujjat (qayrilman guvohnomasi) bilan tasdiqlanadigan shaxsning ijtimoiy maqomini ham nazarda tutadi.
Ijtimoiy maqom berish va keyinchalik tasdiqlovchi hujjatning mavjudligi qayrilman maqomiga ega bo'lgan etnik qirg'izlarga davlat tomonidan kafolatlangan ijtimoiy imtiyozlar, shu jumladan davlat tibbiyot muassasalarida tibbiy-sanitariya yordami, shuningdek, turar-joy binosini qurish va saqlash hamda shaxsiy yordamchi xo'jalik yuritish uchun aholi punktlari yerlari toifasidagi yer uchastkalarini olish imkonini beradi.

Президент подписал изменения в закон о госгарантиях этническим кыргызам, переселяющимся в Кыргызстан
Президент С. Жапаров подписал закон «О внесении изменений в Закон Кыргызской Республики «О государственных гарантиях этническим кыргызам, переселяющимся в Кыргызскую Республику».
Законом пересмотрены понятия «кайрылман» и «статус кайрылмана», предусматривающими кроме правового статуса, также социальный статус лицу, который будет подтверждаться документом установленного образца (удостоверение кайрылмана).
Придание социального статуса и наличие подтверждающего документа в последующем позволят этническому кыргызу, имеющему статус кайрылмана, получать гарантированные государством социальные льготы, в том числе медико-санитарную помощь в государственных медицинских учреждениях, а также земельные участки категории земель населённых пунктов для строительства и обслуживания жилого дома и ведения личного подсобного хозяйства.