Prezident Qirg'izistonga ko'chib o'tayotgan etnik qirg'izlarga davlat kafolatlari to'g'risidagi qonun o'zgarishlarni imzoladi
Prezident S. Japarov "Qirg'iziston Respublikasiga ko'chib o'tayotgan etnik qirg'izlarga davlat kafolatlari to'g'risida "Qirg'iziston Respublikasi Qonuniga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida"gi qonunni imzoladi.
Qonunda "qayrilman" va "qayrilman maqomi" tushunchalari qayta ko'rib chiqilgan bo'lib, ular huquqiy maqomdan tashqari, belgilangan namunadagi hujjat (qayrilman guvohnomasi) bilan tasdiqlanadigan shaxsning ijtimoiy maqomini ham nazarda tutadi.
Ijtimoiy maqom berish va keyinchalik tasdiqlovchi hujjatning mavjudligi qayrilman maqomiga ega bo'lgan etnik qirg'izlarga davlat tomonidan kafolatlangan ijtimoiy imtiyozlar, shu jumladan davlat tibbiyot muassasalarida tibbiy-sanitariya yordami, shuningdek, turar-joy binosini qurish va saqlash hamda shaxsiy yordamchi xo'jalik yuritish uchun aholi punktlari yerlari toifasidagi yer uchastkalarini olish imkonini beradi.

President signs amendments to the law on state guarantees for ethnic Kyrgyz resettling in Kyrgyzstan
President S. Zhaparov signed the Law "On Amendments to the Law of the Kyrgyz Republic 'On State Guarantees for Ethnic Kyrgyz Resettling in the Kyrgyz Republic".
The law revises the concepts of "kairylman" and "kairylman status", providing, in addition to legal status, for social status, which will be confirmed by a document of the established standard (kairylman certificate).
The granting of social status and the availability of a confirming document will subsequently allow an ethnic Kyrgyz with the status of kairylman to receive state-guaranteed social benefits, including medical and sanitary assistance in state medical institutions, as well as land plots in the category of settlement lands for the construction and maintenance of a residential house and personal subsidiary farming.