Prezident Qirg'izistonga ko'chib o'tayotgan etnik qirg'izlarga davlat kafolatlari to'g'risidagi qonun o'zgarishlarni imzoladi
Prezident S. Japarov "Qirg'iziston Respublikasiga ko'chib o'tayotgan etnik qirg'izlarga davlat kafolatlari to'g'risida "Qirg'iziston Respublikasi Qonuniga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida"gi qonunni imzoladi.
Qonunda "qayrilman" va "qayrilman maqomi" tushunchalari qayta ko'rib chiqilgan bo'lib, ular huquqiy maqomdan tashqari, belgilangan namunadagi hujjat (qayrilman guvohnomasi) bilan tasdiqlanadigan shaxsning ijtimoiy maqomini ham nazarda tutadi.
Ijtimoiy maqom berish va keyinchalik tasdiqlovchi hujjatning mavjudligi qayrilman maqomiga ega bo'lgan etnik qirg'izlarga davlat tomonidan kafolatlangan ijtimoiy imtiyozlar, shu jumladan davlat tibbiyot muassasalarida tibbiy-sanitariya yordami, shuningdek, turar-joy binosini qurish va saqlash hamda shaxsiy yordamchi xo'jalik yuritish uchun aholi punktlari yerlari toifasidagi yer uchastkalarini olish imkonini beradi.
Qonun rasmiy e'lon qilingan kundan boshlab 10 kundan keyin kuchga kiradi.