B.To‘roboyev Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti J.Borrel bilan uchrashdi
Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari B.To‘roboyev Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti, Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili J.Borrel bilan uchrashdi.
B.To‘roboyev Qirg‘iziston aviakompaniyalarini Yevropa Ittifoqining parvozlar xavfsizligi ro‘yxatidan chiqarish va Qirg‘iziston fuqarolari uchun viza rejimini soddalashtirish masalalarini ko‘tardi. Noyob tuproq va boshqa muhim metallar konlarini o‘zlashtirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklif etildi.
Shuningdek, u Yevropa tomoniga mamlakat tashqi qarzini “yashil” loyihalarga almashtirishni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini ko‘rib chiqish istagini bildirdi.
J.Borrel Markaziy Osiyoning jahondagi roli ortib borayotganini qayd etib, Yevropa Ittifoqining Qirg‘iziston bilan o‘zaro manfaatli barcha sohalarda aloqa va hamkorlikni mustahkamlash niyatini tasdiqladi.

Б. Торобаев встретился с вице-президентом Еврокомиссии Ж. Боррелем
Заместитель председателя кабинета министров Б. Торобаев встретился с вице-президентом Европейской комиссии, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Ж. Боррелем.
Б. Торобаев поднял вопросы вывода авиакомпаний Кыргызстана из списка безопасности полётов ЕС и упрощения визового режима для граждан Кыргызстана. Было предложено наладить сотрудничество по линии разработки месторождений редкоземельных и других критических металлов.
Он также выразил пожелание европейской стороне рассмотреть возможности поддержки обмена внешнего долга страна на «зелёные» проекты.
Ж. Боррель отметил возрастающую роль Центральной Азии в мире и подтвердил намерения Евросоюза укрепить связи и сотрудничество с Кыргызстаном по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.