B.To‘roboyev Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti J.Borrel bilan uchrashdi
Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari B.To‘roboyev Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti, Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili J.Borrel bilan uchrashdi.
B.To‘roboyev Qirg‘iziston aviakompaniyalarini Yevropa Ittifoqining parvozlar xavfsizligi ro‘yxatidan chiqarish va Qirg‘iziston fuqarolari uchun viza rejimini soddalashtirish masalalarini ko‘tardi. Noyob tuproq va boshqa muhim metallar konlarini o‘zlashtirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklif etildi.
Shuningdek, u Yevropa tomoniga mamlakat tashqi qarzini “yashil” loyihalarga almashtirishni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini ko‘rib chiqish istagini bildirdi.
J.Borrel Markaziy Osiyoning jahondagi roli ortib borayotganini qayd etib, Yevropa Ittifoqining Qirg‘iziston bilan o‘zaro manfaatli barcha sohalarda aloqa va hamkorlikni mustahkamlash niyatini tasdiqladi.

B. Torobaev met with the Vice-President of the European Commission J. Borrell
Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers B. Torobaev met with Vice President of the European Commission, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy J. Borrell.
Torobaev raised the issues of withdrawal of Kyrgyz airlines from the EU flight safety list and simplification of visa regime for Kyrgyz citizens. It was proposed to establish co-operation on the development of deposits of rare earth and other critical metals.
He also expressed the wish of the European side to consider the possibility of supporting the exchange of the country's external debt for "green" projects.
Borrel noted the increasing role of Central Asia in the world and confirmed the intentions of the European Union to strengthen ties and co-operation with Kyrgyzstan in all areas of mutual interest.