Hukumat Qozog'iston iqtisodiyotining 2024 yilda kamida 5,3% o'sishini bashorat qilmoqda.
O'tgan yil yakunlariga ko'ra, respublika iqtisodiyoti yangi sharoitlarga moslashib, barqaror rivojlanish yo'liga o'tdi. Qabul qilingan chora-tadbirlar natijasida iqtisodiyot 5,1 foizga o'sdi. Barcha asosiy tarmoqlar ijobiy dinamikani ko'rsatdi: qurilish 13,3%, savdo 11,3%, axborot va aloqa xizmatlari 7,1%, transport xizmatlari 6,9%, sanoat 4,3%.
2-yil davomida xorijiy investitsiyalar bo'yicha ko'rsatkichlar ketma – ket so'nggi o'n yil ichida eng yuqori ko'rsatkichlardan biriga aylandi-ularning yillik hajmi 26-28 milliard dollarni tashkil etadi.Qozog'iston MDH mamlakatlari orasida xorijiy investitsiyalarning umumiy oqimi bo'yicha yetakchilik qilmoqda.
2023 yilning 11 oyida tashqi savdo aylanmasi 2,2 foizga o'sdi va 126 milliard dollarni tashkil etdi.respublikaning ijobiy savdo balansi 16 milliard dollardan oshdi. xomashyo bo'lmagan eksport nomenklaturasi 141 pozitsiyaga oshdi.
Mamlakatning xalqaro zaxiralari 96 milliard dollarni tashkil etdi, shu jumladan Milliy jamg'arma aktivlari 4 milliard dollarga o'sdi va 60 milliard dollardan oshdi.xalqaro reyting agentliklari Qozog'iston iqtisodiyotining suveren reytingi va investitsiya ishonchliligini tasdiqladilar.
2024 yil yakunlariga ko'ra, iqtisodiyotning o'sishi kamida 5,3 foizni tashkil qilishi kerak.