Qirg'iziston va Tojikiston ikki mamlakat TIV rahbarlari kengashi faoliyatini qayta tiklash niyatida
Qirg'iziston va Tojikiston tashqi ishlar vazirlari J. Kulubayev va S. Muhriddin Dushanbe shahrida 2024-2025 yillarga mo'ljallangan tashqi siyosat idoralarining hamkorlik dasturini imzoladilar.
- Kulubayev 2008 yil 16 mayda mamlakatlar o'rtasida davlatlararo muvofiqlashtiruvchi kengash va Tojikiston va Qirg'iziston tashqi ishlar vazirlari kengashini tashkil etish to'g'risida memorandum imzolanganini ta'kidladi. U tashqi ishlar vazirlari kengashi faoliyatini qayta boshlashni taklif qildi.
Kr TIV rahbarining so'zlariga ko'ra, davlatlar o'rtasidagi chegara masalasini hal qilish "tomonlarga o'zaro manfaatli barcha sohalarda o'zaro munosabatlarni faollashtirishga imkon beradi".
TIV rahbari respublika kr bilan munosabatlarni rivojlantirish niyatida ekanligini ta'kidladi. "Hozirgi bosqichdagi vazifa barcha sohalarda davlatlararo aloqalarning izchil rivojlanishida ko'rilmoqda", dedi S. Muhriddin.