Turkmaniston va O'zbekiston yuqori va yuqori darajadagi tashriflarni tashkil etishni rejalashtirmoqda
2024 yilda Turkmaniston va O'zbekiston yuqori va yuqori darajadagi tashriflarni rejalashtirmoqda. Bu haqda O'zbekistonning Turkmanistondagi elchisi Akmaljon Kuchkarov Ashxobodda bo'lib o'tgan brifingda ma'lum qildi.
Diplomatning ta'kidlashicha, 2017 yildan 2023 yilgacha mamlakatlar o'rtasidagi ikki tomonlama savdo hajmi 5 barobardan ziyod oshib, 1 milliard 94 million AQSh dollariga yetdi. Shuningdek, u 2022 yilda parlamentlararo hamkorlik faollashganini va yoshlar va madaniy tadbirlar birgalikda o'tkazilganini ta'kidladi.
2024 yilga mo'ljallangan rejalarda tovar ayirboshlashni yanada oshirish, "Shavat-Dashog'uz" o 'tkazish punkti yonida chegara savdo zonasini tashkil etish, Turkmanistonda o' zbekiston madaniyati kunlarini o'tkazish va taniqli turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Fraga tavalludining 300 yilligi munosabati bilan qo' shma tadbirlar o ' tkazish.
Shuningdek, Turkmaniston va O'zbekistonda savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish maqsadida "Made in Uzbekistan" va "Made in Turkmenistan" milliy kompaniyalari mahsulotlari ko'rgazmalari o'tkazilishi rejalashtirilgan.
Brifingni yakunlab, O'zbekistonning Turkmanistondagi elchisi yuqori darajadagi faol aloqalar va qo'shma loyihalar ikki mamlakat o'rtasidagi strategik hamkorlikni chuqurlashtirishga yordam berishiga ishonch bildirdi.

Туркменистан и Узбекистан планируют организовать визиты на высшем и высоком уровнях
В 2024 году Туркменистан и Узбекистан планируют проведение визитов на высшем и высоком уровнях. Об этом на брифинге в Ашхабаде рассказал посол Узбекистана в Туркменистане Акмалжон Кучкаров.
Дипломат подчеркнул, что за период с 2017 по 2023 годы объем двусторонней торговли между странами вырос более чем в 5 раз и достиг 1 млрд 94 млн долларов США. Также он отметил, что в 2022 году активизировалось межпарламентское взаимодействие и проводились совместные молодёжные и культурные мероприятия.
В планах на 2024 год – дальнейшее увеличение товарооборота, создание зоны приграничной торговли у пункта пропуска «Шават-Дашогуз», проведение Дней культуры Узбекистана в Туркменистане и совместных мероприятий в честь 300-летия со дня рождения выдающегося туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги.
Также в Туркменистане и Узбекистане запланировано проведение выставок продукции национальных компаний Made in Uzbekistan и Made in Turkmenistan для расширения торгово-экономических связей.
Завершая брифинг, посол Узбекистана в Туркменистане выразил уверенность, что активные контакты на высшем уровне и совместные проекты будут способствовать углублению стратегического партнерства двух стран.