Diplomatning ta'kidlashicha, 2017 yildan 2023 yilgacha mamlakatlar o'rtasidagi ikki tomonlama savdo hajmi 5 barobardan ziyod oshib, 1 milliard 94 million AQSh dollariga yetdi. Shuningdek, u 2022 yilda parlamentlararo hamkorlik faollashganini va yoshlar va madaniy tadbirlar birgalikda o'tkazilganini ta'kidladi.
2024 yilga mo'ljallangan rejalarda tovar ayirboshlashni yanada oshirish, "Shavat-Dashog'uz" o 'tkazish punkti yonida chegara savdo zonasini tashkil etish, Turkmanistonda o' zbekiston madaniyati kunlarini o'tkazish va taniqli turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Fraga tavalludining 300 yilligi munosabati bilan qo' shma tadbirlar o ' tkazish.
Shuningdek, Turkmaniston va O'zbekistonda savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish maqsadida "Made in Uzbekistan" va "Made in Turkmenistan" milliy kompaniyalari mahsulotlari ko'rgazmalari o'tkazilishi rejalashtirilgan.
Brifingni yakunlab, O'zbekistonning Turkmanistondagi elchisi yuqori darajadagi faol aloqalar va qo'shma loyihalar ikki mamlakat o'rtasidagi strategik hamkorlikni chuqurlashtirishga yordam berishiga ishonch bildirdi.