Prezident Yevroosiyo taraqqiyot banki boshqaruvi raisi N.Podguzovni qabul qildi.
K.-J.Toqayevga YTB faoliyati yakunlari va kelgusi davrga moʻljallangan rejalar haqida maʼlumot berildi. N.Podguzov maʼlum qilganidek, Yevroosiyo taraqqiyot banki tomonidan ketma-ket ikkinchi yil Qozogʻiston iqtisodiyotiga investitsiya hajmi har yili 1 milliard dollardan oshib bormoqda.
Davlat rahbariga 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan bankning yillik investitsiya hajmi 4,2 milliard dollarni tashkil etgani, bu 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan strategiyada tasdiqlangan rejadan qariyb 1,5 barobar ko‘p ekanligi ma’lum qilindi. Shu bilan birga, bank portfelidagi Qozog‘iston loyihalari ulushi o‘sishda davom etmoqda. 2023 yil oxirida u 59% ni tashkil etdi.
Prezidentga bank tomonidan Qozog‘istonda 2024-yilda ko‘rib chiqilayotgan salohiyatli loyihalar hajmi 3,5 milliard dollardan oshgani haqida ma’lumot taqdim etildi.
N.Podguzov ta’kidlaganidek, joriy yilda YeTB Qozog‘iston moliya bozorini rivojlantirishga ko‘maklashish va infratuzilma loyihalarini moliyalashtirishning yangi vositalarini joriy etish niyatida.
YTB raisi, shuningdek, K.-J.Tokaevga Markaziy Osiyo suv-energetika kompleksi sohasidagi tadqiqotlar natijalarini taqdim etdi.
Davlat rahbari joriy yilning yozida Olmaota shahrida YTBning yillik yig‘ilishi va biznes-forumining o‘tkazilishini mamnuniyat bilan qabul qildi, uning kun tartibiga Markaziy Osiyo suv-energetika kompleksi, transport bazasi va moliyaviy vositalarni rivojlantirish kabi masalalar kiritiladi. Prezident Qozog‘istonda bank tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan infratuzilma loyihalari muhimligini ham ta’kidladi.