K.-J.Toqayevga YTB faoliyati yakunlari va kelgusi davrga moʻljallangan rejalar haqida maʼlumot berildi. N.Podguzov maʼlum qilganidek, Yevroosiyo taraqqiyot banki tomonidan ketma-ket ikkinchi yil Qozogʻiston iqtisodiyotiga investitsiya hajmi har yili 1 milliard dollardan oshib bormoqda.
Davlat rahbariga 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan bankning yillik investitsiya hajmi 4,2 milliard dollarni tashkil etgani, bu 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan strategiyada tasdiqlangan rejadan qariyb 1,5 barobar ko‘p ekanligi ma’lum qilindi. Shu bilan birga, bank portfelidagi Qozog‘iston loyihalari ulushi o‘sishda davom etmoqda. 2023 yil oxirida u 59% ni tashkil etdi.
Prezidentga bank tomonidan Qozog‘istonda 2024-yilda ko‘rib chiqilayotgan salohiyatli loyihalar hajmi 3,5 milliard dollardan oshgani haqida ma’lumot taqdim etildi.
N.Podguzov ta’kidlaganidek, joriy yilda YeTB Qozog‘iston moliya bozorini rivojlantirishga ko‘maklashish va infratuzilma loyihalarini moliyalashtirishning yangi vositalarini joriy etish niyatida.
YTB raisi, shuningdek, K.-J.Tokaevga Markaziy Osiyo suv-energetika kompleksi sohasidagi tadqiqotlar natijalarini taqdim etdi.
Davlat rahbari joriy yilning yozida Olmaota shahrida YTBning yillik yig‘ilishi va biznes-forumining o‘tkazilishini mamnuniyat bilan qabul qildi, uning kun tartibiga Markaziy Osiyo suv-energetika kompleksi, transport bazasi va moliyaviy vositalarni rivojlantirish kabi masalalar kiritiladi. Prezident Qozog‘istonda bank tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan infratuzilma loyihalari muhimligini ham ta’kidladi.

President Receives Chairman of the Board of the Eurasian Development Bank N. Podguzov
K.-J.Tokayev was informed about the results of the EDB and plans for the coming period. According to Mr. N. Podguzov, for the second year in a row, the investments of the Eurasian Development Bank in the economy of Kazakhstan annually exceed $ 1 billion.
It was reported to the head of state that the annual volume of investments of the bank for 2022-2023 years totaled $4.2 billion, which is almost 1.5 times more than approved by the Strategy 2022-2026 plan. At the same time, the share of Kazakh projects in the bank's portfolio continues to grow. At the end of 2023, it amounted to 59%.
The President was presented with information that the amount of potential projects being considered by the bank in Kazakhstan for 2024 exceeds 3.5 billion dollars.
As Mr. N. Podguzov told, this year EDB intends to promote the development of Kazakhstan's financial market and introduction of new instruments for financing infrastructure projects.
EDB Chairman also presented to K.-J.Tokayev the results of research in the field of water and energy complex of Central Asia.
The Head of State welcomed the holding of the EDB Annual Meeting and Business Forum in Almaty this summer, the agenda of which will include such issues as the water and energy complex of Central Asia, development of the transport framework and financial instruments. The President also emphasized the importance of infrastructure projects in Kazakhstan supported by the Bank.