K.-J.Toqayevga YTB faoliyati yakunlari va kelgusi davrga moʻljallangan rejalar haqida maʼlumot berildi. N.Podguzov maʼlum qilganidek, Yevroosiyo taraqqiyot banki tomonidan ketma-ket ikkinchi yil Qozogʻiston iqtisodiyotiga investitsiya hajmi har yili 1 milliard dollardan oshib bormoqda.
Davlat rahbariga 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan bankning yillik investitsiya hajmi 4,2 milliard dollarni tashkil etgani, bu 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan strategiyada tasdiqlangan rejadan qariyb 1,5 barobar ko‘p ekanligi ma’lum qilindi. Shu bilan birga, bank portfelidagi Qozog‘iston loyihalari ulushi o‘sishda davom etmoqda. 2023 yil oxirida u 59% ni tashkil etdi.
Prezidentga bank tomonidan Qozog‘istonda 2024-yilda ko‘rib chiqilayotgan salohiyatli loyihalar hajmi 3,5 milliard dollardan oshgani haqida ma’lumot taqdim etildi.
N.Podguzov ta’kidlaganidek, joriy yilda YeTB Qozog‘iston moliya bozorini rivojlantirishga ko‘maklashish va infratuzilma loyihalarini moliyalashtirishning yangi vositalarini joriy etish niyatida.
YTB raisi, shuningdek, K.-J.Tokaevga Markaziy Osiyo suv-energetika kompleksi sohasidagi tadqiqotlar natijalarini taqdim etdi.
Davlat rahbari joriy yilning yozida Olmaota shahrida YTBning yillik yig‘ilishi va biznes-forumining o‘tkazilishini mamnuniyat bilan qabul qildi, uning kun tartibiga Markaziy Osiyo suv-energetika kompleksi, transport bazasi va moliyaviy vositalarni rivojlantirish kabi masalalar kiritiladi. Prezident Qozog‘istonda bank tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan infratuzilma loyihalari muhimligini ham ta’kidladi.

Президент принял председателя правления Евразийского банка развития Н.Подгузова
К.-Ж.Токаев был проинформирован о результатах работы ЕАБР и планах на предстоящий период. Как сообщил Н.Подгузов, второй год подряд инвестиции Евразийского банка развития в экономику Казахстана ежегодно превышают 1 млрд долларов.
Главе государства было доложено, что годовой объем инвестиций банка за 2022-2023 годы суммарно составил 4,2 млрд долларов, что почти в 1,5 раза превзошло утвержденный Стратегией 2022-2026 план. При этом доля казахстанских проектов в портфеле банка продолжает расти. По итогам 2023 года она составила 59%.
Президенту была представлена информация, что сумма потенциальных проектов, рассматриваемых банком в Казахстане на 2024 год, превышает 3,5 млрд долларов.
Как рассказал Н.Подгузов, в текущем году ЕАБР намерен содействовать развитию финансового рынка Казахстана и внедрению новых инструментов для финансирования инфраструктурных проектов.
Председатель ЕАБР также представил К.-Ж.Токаеву результаты исследований в области водно-энергетического комплекса Центральной Азии.
Глава государства приветствовал проведение летом текущего года в Алматы годового собрания ЕАБР и делового форума, в повестку которого войдут такие вопросы, как водно-энергетический комплекс Центральной Азии, развитие транспортного каркаса и финансовых инструментов. Президент также подчеркнул важность поддерживаемых банком инфраструктурных проектов в Казахстане.