S.Japarov Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi bosh direktori bilan uchrashdi
12 fevral kuni Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi bosh direktori Muhammad Saif Al Suvaydiy bilan uchrashdi.
Yirik infratuzilma, sarmoyaviy va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni yanada chuqurlashtirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Davlat rahbari Qirgʻiziston va Abu-Dabi taraqqiyot jamgʻarmasi oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlik izchil davom etayotganini taʼkidlab, ikki davlat prezidentlari oʻrtasidagi muzokaralar yakunlari boʻyicha tashkil etilgan qoʻshma xolding kompaniyasi tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalarni tezroq ishga tushirishdan manfaatdorligini bildirdi.
O‘z navbatida, Muhammad Saif Al Suvaydiy jamg‘arma faoliyatini qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirib, rejalarga erishish uchun barcha sa’y-harakatlarni amalga oshirish niyatida ekanligini ma’lum qildi hamda Qirg‘iziston bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik salohiyati erishilgan kelishuvlardan ancha yuqori ekanligini qo‘shimcha qildi.
Uchrashuv so‘ngida Sadir Japarov o‘zaro manfaatli masalalar bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishni taklif qildi.

С.Жапаров встретился с гендиректором Фонда развития Абу-Даби
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров 12 февраля встретился с генеральным директором Фонда развития Абу-Даби Мухаммадом Саиф Аль Сувэйди.
Состоялся обмен мнениями относительно вопросов дальнейшего углубления сотрудничества по реализации крупных инфраструктурных, инвестиционных и социальных проектов.
Глава государства отметил последовательность взаимодействия между Кыргызстаном и Фондом развития Абу-Даби и выразил заинтересованность в скорейшем запуске проектов, финансируемых Совместной холдинговой компанией, которая создана по итогам переговоров президентов двух стран.
В свою очередь Мухаммад Саиф Аль Сувэйди выразил благодарность за поддержку деятельности Фонда и сообщил о намерении приложить все усилия ради достижения намеченных планов и добавил, что потенциал взаимовыгодного сотрудничества с Кыргызстаном выходит далеко за рамки достигнутых договоренностей.
В завершение Садыр Жапаров предложил расширить двустороннее сотрудничество по вопросам, представляющим взаимный интерес.