Yirik investisiya loyihalarini birgalikda amalga oshirish, shuningdek, islom moliyasi tamoyillari asosida bank xizmatlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbari Qirgʻiziston qatʼiy shariat meʼyorlari asosida faoliyat yurituvchi toʻlaqonli moliya institutini ochishdan manfaatdor ekanini taʼkidladi.
S.Japarov ushbu maqsadlar uchun respublikada allaqachon qonunchilik bazasi yaratilganini va bunday moliyaviy xizmatlarga katta qiziqish borligini alohida taʼkidladi.
Prezident, shuningdek, Qirg‘izistonda islom banki rivojlanishining dastlabki bosqichida ekanini qo‘shimcha qildi. Va shuning uchun 1975 yilda ochilgan Dubay Islom bankining tajribasi islom moliya xizmatlarini takomillashtirishga muhim hissa bo'ladi.
Dubay Islom banki raisi Muhammad Al-Shayboniy Sadir Japarov tomonidan bayon etilgan loyihalar muhimligini mamnuniyat bilan ta’kidlab, o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini o‘rganish uchun bank vakillaridan Qirg‘izistonga ishchi guruh jo‘natish niyatida ekanligini ma’lum qildi.
Suhbat chog‘ida turizm sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ham qiziqish bildirdi.