Tojikiston va O‘zbekiston transchegaraviy muhofaza qilinadigan hududlarni yaratish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirmoqda
Joriy yilning 13-fevral kuni Ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlarni himoya qilish to‘g‘risidagi konventsiya ishtirokchilarining 14-konferensiyasi doirasida Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi Bahodur Sheralizoda bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. hamda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov.
Atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini amalga oshirishga oid masalalar ko‘rib chiqildi. Shuningdek, Romit davlat qoʻriqxonasi va Tojikistonning turli hududlarida uriallar, boshqa yovvoyi hayvonlar va qushlar sonini koʻpaytirish boʻyicha hamkorlik, transchegaraviy muhofaza etiladigan hududlarni tashkil etish va mutaxassislarning ushbu sohadagi bilimini oshirish boʻyicha hamkorlikdagi mavzular muhokama qilindi. muhofaza etiladigan hududlarni boshqarish va boshqa bir qator masalalar.
Bahodur Sheralizoda Aziz Abduhakimovni iyun oyida Dushanbe shahrida boʻlib oʻtadigan “Suv 2018-2028-yillarda barqaror rivojlanish uchun” Harakatlar oʻn yilligi xalqaro konferensiyasiga taklif qildi.