Qatarlik investor Qozog‘iston bankini sotib olishni rejalashtirmoqda
“Lesha Bank 2024-yil 14-fevralda “Baiterek” milliy xoldingi AJ bilan bankning butun ustav kapitalini Qozog‘iston Respublikasida potentsial sotib olish bo‘yicha dastlabki dastlabki kelishuv tuzdi”, — deyiladi xabarda.
Bitimning taqdiri, bayonotda aytilganidek, tomonlar sotib olish munosabati bilan tomonlar o'rtasida tuziladigan yakuniy bitim shartlarini muvaffaqiyatli kelishib olishlariga bog'liq bo'ladi.
Bayonotda qaysi Qozog‘iston banki haqida gap ketayotganiga aniqlik kiritilmagan. Eslatib o‘tamiz, “Baiterek” NMH 2022-yil sentabr oyida “Bereke Bank”ning yagona egasiga aylandi.
«Lesha Bank, ilgari Qatar First Bank (QFB) nomi bilan tanilgan, Qatar moliya markazini tartibga solish organi (QFCRA) tomonidan vakolat berilgan va Qatar fond birjasida ro‘yxatga olingan birinchi mustaqil shariatga mos bankdir. Bank jozibador yuqori darajadagi investitsiya imkoniyatlari va innovatsion moliyaviy yechimlarni taklif etuvchi sarmoyaviy sherik sifatida ishlaydi».

Инвестор из Катара планирует купить казахстанский банк
Lesha Bank, штаб-квартира которого находится в Дохе, сообщил о своих планах по приобретению акций казахстанского банка, принадлежащего холдингу «Байтерек».
Это следует из официального заявления, опубликованного на сайте Катарской фондовой биржи.
«Lesha Bank заключил предварительное первоначальное соглашение с АО «НУХ «Байтерек» от 14 февраля 2024 года относительно потенциального приобретения всего уставного капитала банка в Республике Казахстан», — говорится в заявлении.
Судьба сделки, как говорится в сообщении, будет зависеть от успешного согласования сторонами условий окончательного соглашения, которое будет заключено между сторонами в связи с приобретением.
В заявлении не уточняется о каком казахстанском банке идет речь. Стоит отметить, что НУХ «Байтерек» в сентябре 2022 года стал единственным собственником Bereke Bank.
«Lesha Bank, ранее известный как Qatar First Bank (QFB), является первым независимым банком, соответствующим принципам шариата, уполномоченным Управлением регулирования финансового центра Катара (QFCRA), и зарегистрированным на Катарской фондовой бирже. Банк выступает в качестве инвестиционного партнера, предлагая привлекательные инвестиционные возможности премиум-класса и инновационные финансовые решения».