Qatarlik investor Qozog‘iston bankini sotib olishni rejalashtirmoqda
Bosh qarorgohi Dohada joylashgan Lesha Bank “Baiterek” xoldingiga tegishli Qozogʻiston bankining aktsiyalarini sotib olish rejasini eʼlon qildi.
Bu haqda Qatar fond birjasi saytida chop etilgan rasmiy bayonotda aytiladi.
“Lesha Bank 2024-yil 14-fevralda “Baiterek” milliy xoldingi AJ bilan bankning butun ustav kapitalini Qozog‘iston Respublikasida potentsial sotib olish bo‘yicha dastlabki dastlabki kelishuv tuzdi”, — deyiladi xabarda.
Bitimning taqdiri, bayonotda aytilganidek, tomonlar sotib olish munosabati bilan tomonlar o'rtasida tuziladigan yakuniy bitim shartlarini muvaffaqiyatli kelishib olishlariga bog'liq bo'ladi.
Bayonotda qaysi Qozog‘iston banki haqida gap ketayotganiga aniqlik kiritilmagan. Eslatib o‘tamiz, “Baiterek” NMH 2022-yil sentabr oyida “Bereke Bank”ning yagona egasiga aylandi.
«Lesha Bank, ilgari Qatar First Bank (QFB) nomi bilan tanilgan, Qatar moliya markazini tartibga solish organi (QFCRA) tomonidan vakolat berilgan va Qatar fond birjasida ro‘yxatga olingan birinchi mustaqil shariatga mos bankdir. Bank jozibador yuqori darajadagi investitsiya imkoniyatlari va innovatsion moliyaviy yechimlarni taklif etuvchi sarmoyaviy sherik sifatida ishlaydi».