Dushanbe suv jarayoni: hamkorlikdagi sa'y-harakatlarni kuchaytirish va ixtiyoriy majburiyatlarni amalga oshirishni qo'llab-quvvatlash
Joriy yilning 10-13 iyun kunlari boʻlib oʻtadigan Suv harakati oʻn yilligi boʻyicha uchinchi Dushanbe konferensiyasining asosiy maqsadi ilgʻor tajriba almashish va innovatsion yechimlarni izlash, hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, barqaror rivojlanishda suv rolini oshirish va 2030 yilgacha bo'lgan davr uchun kun tartibi bilan bog'liq maqsadlarga erishish.
Uchinchi Dushanbe suv o‘n yilligi konferensiyasi Xalqaro suv o‘n yilligining maqsad va vazifalarini, shuningdek, 2023 yilgi BMT suv konferensiyasi qarorlarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash va tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha ma’lumotlarni yangilash uchun platformalar taqdim etadi.
Mintaqaviy va milliy darajalarda suv bilan bog‘liq xalqaro miqyosda kelishilgan maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish masalalari, xususan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni tezlashtirish bo‘yicha Global asos orqali muhokama qilinadi.
Suv boʻyicha harakatlarning oʻn yilligi boʻyicha uchinchi Dushanbe konferensiyasi, shuningdek, hukumatlar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa barcha hamkorlarni niyatlarni harakatlarga aylantirish va Suv harakati kun tartibida qayd etiladigan yangi majburiyatlarni ragʻbatlantirish mexanizmi boʻladi.

Душанбинский водный процесс: укрепление совместных усилий и поддержка реализации добровольных обязательств
Основной целью Третьей Душанбинской конференции по Десятилетию водных действий, которая пройдёт с 10 по 13 июня т.г., является обмен передовым опытом и поиск инновационных решений, укрепление партнёрства, повышение роли воды в устойчивом развитии, достижение целей, связанных с Повесткой дня на период до 2030 г.
На Третьей Душанбинской конференции по водному десятилетию действий будут предоставлены платформы для поддержки реализации целей и задач Международного водного десятилетия действий, а также решений Конференции ООН по водным ресурсам 2023 г. и обновление информации о реализации мероприятий.
Будут обсуждены вопросы ускорения реализации согласованных на международном уровне целей и задач, связанных с водой, на региональном и национальном уровнях, в частности, через Глобальную рамочную программу ускорения достижения Целей устойчивого развития (ЦУР).
Третья Душанбинская конференция по водному Десятилетию действий также станет механизмом, побуждающим правительства, Организацию Объединенных Наций и всех других партнеров воплощать намерения в действия и стимулировать принятие новых обязательств, которые будут зарегистрированы в Повестке дня действий по водным ресурсам.