Dushanbe suv jarayoni: hamkorlikdagi sa'y-harakatlarni kuchaytirish va ixtiyoriy majburiyatlarni amalga oshirishni qo'llab-quvvatlash
Joriy yilning 10-13 iyun kunlari boʻlib oʻtadigan Suv harakati oʻn yilligi boʻyicha uchinchi Dushanbe konferensiyasining asosiy maqsadi ilgʻor tajriba almashish va innovatsion yechimlarni izlash, hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, barqaror rivojlanishda suv rolini oshirish va 2030 yilgacha bo'lgan davr uchun kun tartibi bilan bog'liq maqsadlarga erishish.
Uchinchi Dushanbe suv o‘n yilligi konferensiyasi Xalqaro suv o‘n yilligining maqsad va vazifalarini, shuningdek, 2023 yilgi BMT suv konferensiyasi qarorlarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash va tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha ma’lumotlarni yangilash uchun platformalar taqdim etadi.
Mintaqaviy va milliy darajalarda suv bilan bog‘liq xalqaro miqyosda kelishilgan maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish masalalari, xususan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni tezlashtirish bo‘yicha Global asos orqali muhokama qilinadi.
Suv boʻyicha harakatlarning oʻn yilligi boʻyicha uchinchi Dushanbe konferensiyasi, shuningdek, hukumatlar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa barcha hamkorlarni niyatlarni harakatlarga aylantirish va Suv harakati kun tartibida qayd etiladigan yangi majburiyatlarni ragʻbatlantirish mexanizmi boʻladi.