Qozog‘iston Jahon bankining Pandemiya jamg‘armasidan beg’araz grant oldi
Ostonada Qozog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, BMTning Qozog‘iston Respublikasidagi doimiy koordinatori Mikaela Friberg-Stori, JSSTning Qozog‘istondagi vakili doktor Skender Sil, Pandemiya jamgʻarmasi ijrochi direktori Priya Basu va diplomatik missiyalar vakillari ishtirokida Jahon bankining Pandemiya jamg‘armasi grantining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Pandemiya jamg‘armasi mablag‘lari mamlakat sog‘liqni saqlash tizimida epidemiologik nazorat, chegara nazorati, laboratoriya xavfsizligi, erta aniqlash va choralar ko‘rish, kadrlar malakasini oshirish sohasidagi vazifalarni hal qilishga yo‘naltiriladi.
JSSTning Qozog‘istondagi vakolatxonasi ushbu grantning mamlakatda amalga oshirilishini muvofiqlashtiradi va Qozog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligiga umumiy texnik yordam ko‘rsatadi.
Qozog‘iston JSST Yevropa mintaqasidagi 36 davlatdan biri bo‘lib, uch yil davomida 19 million AQSh dollari miqdoridagi davlat granti va 27 million AQSh dollari miqdoridagi ko‘p davlat grantini olgan.

Kazakhstan received a grant from the World Bank Pandemic Fund
The official launch of the World Bank Pandemic Fund grant took place in Astana with the participation of the Ministry of Health of the Republic of Kazakhstan, the UN Resident Coordinator in Kazakhstan, Mikaela Friberg-Stori, the WHO Representative in Kazakhstan, Dr Skender Syll, the Executive Director of the Pandemic Fund, Priya Basu, and representatives of diplomatic missions.
The Pandemic Fund will be used to address the country's health system challenges in epidemiological surveillance, border control, laboratory security, early detection and response, and staff training.
The WHO Country Office in Kazakhstan will coordinate the implementation of this grant in the country and provide overall technical support to the Ministry of Health of the Republic of Kazakhstan.
Kazakhstan was one of 36 countries in the WHO European Region to receive a US$ 19 million country grant and a US$ 27 million multi-country grant over three years.