2024 yilda Ashxobodda Italiya diplomatik vakolatxonasi ochilganiga 10 yil to'ladi.
“Magtimguli Fragining tinchlik va neytral Turkmaniston diplomatiyasi konsepsiyasi” konferensiyasida Italiyaning Turkmanistondagi elchisi Luidji Ferrari muhim voqea munosabati bilan qator siyosiy, madaniy, biznes va ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish rejalashtirilganini ma’lum qildi.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilgan yillar davomida mamlakatlar o‘rtasida turli yo‘nalishlarda, jumladan, biznes, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
O‘tgan yili Italiyaning Turkmanistondagi elchixonasi Turkmaniston Madaniyat vazirligi bilan birgalikda atoqli bastakor Juzeppe Verdi tavalludining 210 yilligiga bag‘ishlangan konsert dasturlarini o‘tkazdi.
2024-yilning mart oyida Ashxobodda ikki davlatning mashhur pianinochilarining konserti bo‘lib o‘tadi.

В Ашхабаде отмечается 10-летие открытия итальянского диппредставительства
В 2024 году исполняется 10 лет с момента открытия в Ашхабаде итальянского дипломатического представительства.
В ходе конференции «Концепция мира Махтумкули Фраги и дипломатия нейтрального Туркменистана» Посол Италии в Туркменистане Луиджи Феррари сообщил, что по случаю знаменательного события запланирован ряд политических, культурных, деловых и образовательных мероприятий.
За годы дипломатических отношений страны установили эффективное сотрудничество по разным направлениям, в том числе, в бизнес-сфере, торгово-экономической и культурно-гуманитарной областях.
В прошедшем году Посольством Италии в Туркменистане совместно с министерством культуры Туркменистана проведены концерты, посвященные 210-летию выдающегося композитора Джузеппе Верди.