2024 yilda Ashxobodda Italiya diplomatik vakolatxonasi ochilganiga 10 yil to'ladi.
“Magtimguli Fragining tinchlik va neytral Turkmaniston diplomatiyasi konsepsiyasi” konferensiyasida Italiyaning Turkmanistondagi elchisi Luidji Ferrari muhim voqea munosabati bilan qator siyosiy, madaniy, biznes va ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish rejalashtirilganini ma’lum qildi.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilgan yillar davomida mamlakatlar o‘rtasida turli yo‘nalishlarda, jumladan, biznes, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
O‘tgan yili Italiyaning Turkmanistondagi elchixonasi Turkmaniston Madaniyat vazirligi bilan birgalikda atoqli bastakor Juzeppe Verdi tavalludining 210 yilligiga bag‘ishlangan konsert dasturlarini o‘tkazdi.
2024-yilning mart oyida Ashxobodda ikki davlatning mashhur pianinochilarining konserti bo‘lib o‘tadi.

The 10th anniversary of the opening of the Italian diplomatic mission is celebrated in Ashgabat
The year 2024 will mark the 10th anniversary of the opening of the Italian diplomatic mission in Ashgabat.
During the conference "Makhtumkuli Fraghi's Concept of Peace and Diplomacy of Neutral Turkmenistan", Italian Ambassador to Turkmenistan Luigi Ferrari said that a number of political, cultural, business and educational events are planned on the occasion of the remarkable event.
Over the years of diplomatic relations, the countries have established effective cooperation in various areas, including business, trade, economic, cultural and humanitarian spheres.
Last year, the Embassy of Italy in Turkmenistan together with the Ministry of Culture of Turkmenistan held concerts dedicated to the 210th anniversary of the outstanding composer Giuseppe Verdi.