22-fevral kuni Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Asein Isaev BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili – BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadzeni qabul qildi, u Bishkekga tashrif buyurdi. Markaziy Osiyo davlatlariga sayohat.
Uchrashuvda Imnadze viloyat markazining 2023-yildagi faoliyati haqida batafsil ma’lumot berib, 2024-yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejalari va tashabbuslari bilan o‘rtoqlashar ekan, mintaqaviy markaz faoliyati mintaqa davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini yana bir bor ta’kidladi.
Tomonlar mintaqaviy markaz va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi terrorizmga qarshi kurashish va narkotik moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlik masalalarini hamda Afg‘onistondagi vaziyatni muhokama qildilar.
Isaev UNRCCA rahbariga Mintaqaviy markazning faol faoliyati uchun minnatdorlik bildirdi va Qirgʻiziston Respublikasi BMT bilan erishilgan hamkorlik darajasini yuqori baholashini va BMTXQK bilan oʻz mandati doirasida oʻz vakolati doirasida bundan keyin ham har tomonlama hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini taʼkidladi. profilaktika tadbirlari va Markaziy Osiyo mamlakatlariga tahdidlar va xavfsizlik tahdidlariga samarali javob berishda yordam berish.

В Бишкек прибыл специальный представитель генсекретаря ООН по ЦА Каху Имнадзе
Первый заместитель министра иностранных дел Асеин Исаев 22 февраля принял специального представителя Генерального секретаря ООН по Центральной Азии - главу Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Каху Имнадзе, прибывшего в Бишкек в рамках турне по государствам Центральной Азии.
В ходе встречи Имнадзе подробно представил информацию о деятельности Регионального центра в 2023 году, поделился планами мероприятий и инициативами на 2024 год, повторно отметив, что деятельность Регионального центра будет служить цели укрепления сотрудничества между государствами региона.
Сторонами были обсуждены вопросы сотрудничества Регионального центра и государств Центральной Азии в области противодействия терроризму и борьбы с наркотрафиком, ситуацию в Афганистане.
Исаев поблагодарил главу РЦПДЦА за активную деятельность Регионального центра и отметил, что Кыргызская Республика высоко оценивает достигнутый уровень взаимодействия с ООН и выражает готовность к продолжению дальнейшего всестороннего сотрудничества с РЦПДЦА в рамках его мандата по вопросам превентивной деятельности и содействия странам Центральной Азии в эффективном реагировании на вызовы и угрозы безопасности.