Tojikiston va Rossiya oʻrtasidagi oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 1,8 milliard dollarga yetdi.
2023 yilda mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 foizga o‘sib, 1,8 milliard dollarga yetdi.Bu haqda 21 fevral kuni Qozon shahrida Tojikiston Prezidenti E.Rahmon va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti V.Putin uchrashuvida aytib o‘tildi.
Qayd etilishicha, Rossiya Tojikiston tashqi savdosining umumiy hajmida yetakchilikni saqlab qolgan.
Energetika, qishloq xoʻjaligi, sarmoya, migratsiya, taʼlim va madaniyat kabi tomonlarni qiziqtirgan boshqa bir qator dolzarb masalalar ham koʻrib chiqilib, ular yuzasidan zarur kelishuvlarga erishildi.
Ta’kidlash joizki, bugungi kunda ikki davlat o‘rtasida savdo-iqtisodiy, gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlik yuqori darajada yo‘lga qo‘yilgan.

The volume of bilateral trade turnover between Tajikistan and Russia reached $1.8bn.
The volume of bilateral trade turnover between the countries in 2023 increased by 2.5% and reached $1.8 billion, it was said on 21 February in Kazan at a meeting between President of Tajikistan E. Rahmon and President of the Russian Federation V. Putin. Putin.
It was noted that Russia retained its leadership in the total volume of foreign trade of Tajikistan.
A number of topical issues in other areas of mutual interest, such as energy, agriculture, investment, migration, education and culture, were also discussed and the necessary agreements were reached.
It should be noted that today co-operation between the two states in trade, economy, humanitarian and other areas has been established at a high level.