Tojikiston va Rossiya oʻrtasidagi oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 1,8 milliard dollarga yetdi.
2023 yilda mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 foizga o‘sib, 1,8 milliard dollarga yetdi.Bu haqda 21 fevral kuni Qozon shahrida Tojikiston Prezidenti E.Rahmon va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti V.Putin uchrashuvida aytib o‘tildi.
Qayd etilishicha, Rossiya Tojikiston tashqi savdosining umumiy hajmida yetakchilikni saqlab qolgan.
Energetika, qishloq xoʻjaligi, sarmoya, migratsiya, taʼlim va madaniyat kabi tomonlarni qiziqtirgan boshqa bir qator dolzarb masalalar ham koʻrib chiqilib, ular yuzasidan zarur kelishuvlarga erishildi.
Ta’kidlash joizki, bugungi kunda ikki davlat o‘rtasida savdo-iqtisodiy, gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlik yuqori darajada yo‘lga qo‘yilgan.

Объём двустороннего товарооборота Таджикистана и России достиг $1,8 млрд.
Объём двустороннего товарооборота между странами в 2023 г. увеличился на 2,5% и достиг $1,8 млрд. Об этом было сказано 21 февраля в Казани на встрече Президента Таджикистана Э. Рахмона и Президента Российской Федерации В. Путина.
Отмечено, что Россия сохранила своё лидерство в общем объёме внешней торговли Таджикистана.
Также был рассмотрен ряд актуальных вопросов в других сферах, представляющих взаимных интерес, таких как энергетика, сельское хозяйство, инвестиции, миграция, образование и культура, по которым достигнуты необходимые договорённости.
Следует отметить, что сегодня сотрудничество двух государств в сфере торговли, экономики, гуманитарных и других направлений налажено на высоком уровне.