Prezident Sadir Japarov shahzoda Rahim Og‘axonni qabul qildi
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov 1-mart kuni Og‘a Xonning to‘ng‘ich o‘g‘li, Og‘a Xon taraqqiyot tarmog‘i boshqaruvi a’zosi shahzoda Rahim Og‘axonni qabul qildi.
Qirgʻiziston Respublikasi va Ogʻa Xon taraqqiyot tarmogʻi (AKDN) oʻrtasidagi hamkorlik masalalari, xususan, taʼlim, ekologiya va yashil iqtisodiyot sohalari boʻyicha fikr almashildi.
Davlat rahbari shahzoda Og‘axon IV ning Qirg‘izistonning tog‘li hududlaridagi ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi turmushini yaxshilashga qo‘shgan katta hissasi uchun minnatdorlik bildirdi. Shuningdek, Afg‘onistonning Katta va Kichik Pomirlarida istiqomat qiluvchi etnik qirg‘izlarga ko‘rsatgan yordamlari uchun minnatdorchilik bildirdi.
O‘z navbatida, shahzoda Rahim Og‘axon hamkorlikni chuqurlashtirish va Qirg‘iziston milliy ustuvorliklariga mos keladigan institutlarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi hamda bu jarayonda yordam berishga tayyorligini bildirdi. Rahim Og‘a Xon Qirg‘izistonning iqtisodiyot va tashqi siyosat kabi sohalarda erishgan yutuqlarini ham qayd etdi, shuningdek, Qirg‘iziston hukumatining iqlim o‘zgarishi va atrof-muhit masalalarida uzoqni ko‘ra bilishini e’tirof etishini bildirdi.
Yakunda tomonlar Qirg‘iziston va Og‘a Xon taraqqiyot tarmog‘i o‘rtasidagi yanada samarali hamkorlikka hamda fuqarolar hayotini yaxshilash va mamlakatni rivojlantirish bo‘yicha umumiy maqsadlarga erishishga ishonch bildirdilar.