S.Berdimuhamedov bahorgi ekish ishlariga o‘z vaqtida tayyorgarlik ko‘rish muhimligiga alohida to‘xtaldi
Turkmaniston Prezidenti S.Berdimuhamedov Vazirlar Mahkamasi Raisining agrosanoat kompleksiga rahbarlik qiluvchi o‘rinbosari T.Ataxalliev va viloyat hokimlari ishtirokida ishchi yig‘ilish o‘tkazdi va unda mamlakatda mavsumiy dala ishlarining borishi ko‘rib chiqildi.
Vazirlar Mahkamasi raisining agrosanoat majmui faoliyatiga rahbarlik qiluvchi o‘rinbosari T.Ataxalliyev velayatlarda g‘alla ekinlarini parvarish qilish, paxta maydonlarini tayyorlash, kartoshka, sabzavot va poliz ekinlari ekish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi.
Turkmaniston rahbari mo‘l hosil olishning asosiy omili sifatida bahorgi ekish ishlariga o‘z vaqtida va sifatli tayyorgarlik ko‘rish muhimligiga e’tibor qaratdi.
Prezident Bosh vazir o‘rinbosariga g‘o‘za maydonlarini rejalashtirish va tayyorlash, qishloq xo‘jaligi texnikalari holati, paxtakorlarni sifatli chigit bilan ta’minlash, kuzgi ekinlarni parvarish qilishda agrotexnika me’yorlariga rioya etish masalalarini doimiy nazoratda tutish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Viloyat hokimlariga kartoshka, piyoz va boshqa sabzavot ekinlarini ekishni uyushqoqlik bilan o‘tkazish, texnikalarni ekish ishlariga to‘liq shay holatga keltirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

С. Бердымухамедов акцентировал внимание на важности своевременной подготовки к весенней посевной кампании
Президент Туркменистана С. Бердымухамедов провёл рабочее совещание с участием заместителя Председателя Кабинета Министров Т. Атахаллыева, курирующего агропромышленный комплекс, и хякимов велаятов, на котором был рассмотрен ход сезонных полевых работ в стране.
Заместитель Председателя Кабинета Министров Т. Атахаллыев, курирующий агропромышленный комплекс, проинформировал об осуществляемых в велаятах мероприятиях по уходу за посевами пшеницы, подготовке площадей под хлопчатник и посадке картофеля и овощебахчевых культур.
Глава Туркменистана акцентировал внимание на важности своевременной и качественной подготовки к весенней посевной кампании как ключевого фактора для получения богатого урожая.
Президент поручил Вице-премьеру держать на постоянном контроле вопросы планировки и подготовки площадей под хлопок, состояние сельхозтехники, обеспечение хлопкоробов высококачественными семенами и соблюдение агротехнических норм при уходе за озимыми культурами.
Хякимам велаятов даны указания обеспечить организованный сев картофеля, лука и других овощных культур, а также полную готовность техники к посевным работам.